Fiodor Dostojewski w szponach hazardu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 01:55
"Najbardziej wredny chrześcijanin", "zły i podły człowiek" - współcześni nie mieli dobrego zdania o Fiodorze Dostojewskim. Osobowość niezwykłego pisarza analizował nawet Zygmunt Freud.
Audio
  • Fiodor Dostojewski i jego demony (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Fiodor Dostojewski
Fiodor DostojewskiFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Twórczością Fiodora Dostojewskiego zachwycają się kolejne pokolenia czytelników. Wielki talent w tym przypadku zrodził się u człowieka o skomplikowanej osobowości. - Miał bardzo trudne dzieciństwo, a po tragicznej śmierci ojca zaczął chorować na epilepsję, która miała bardzo zaostrzony przebieg. Tracił przytomność czasami na dwie godziny, a bywało, że i na cały dzień - opowiada Marta Grzywacz, dziennikarka.

W dorosłym życiu pisarz wpadł w szpony hazardu. Swoją historię opisał w powieści "Gracz", która jest niemal autobiografią. - Wraz z litującą się nad nim żoną Anną Grigoriewną Snitkinową nie dojadali, pożyczali od wszystkich, zastawili nawet swoje obrączki ślubne, by tylko Fiodor mógł grać i był szczęśliwy - mówi publicystka.

W jaki sposób Dostojewskiemu udało się uniknąć kary śmierci? Jakie wnioski wyciągnął z analizy osobowości pisarza Zygmunt Freud? Co przemawia za hipotezą, zgodnie z którą Dostojewski dokonał gwałtu na 10-letniej dziewczynce? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marta Grzywacz (dziennikarka i publicystka)

Data emisji: 25.11.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek na granicy kultur, języków i krajów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:05
- Coraz więcej ludzi na świecie potrafi funkcjonować dwukulturowo. Osiągnięcie i utrzymanie tego stanu nie jest łatwe, bo wymaga ciągłego treningu - mówi prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy.
rozwiń zwiń