X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie tajemnice wciąż skrywa Reduta Ordona?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 16:00
- Docelowo miało jej bronić 1200 żołnierzy, jednak podczas szturmu znajdowało się tam około 400-500 obrońców i tylko 6 armat. Ordon dowodził znakomicie, a walka była niezwykle dramatyczna – opowiada dr Wojciech Borkowski.
Audio
  • Dr Wojciech Borkowski opowiada o tajemnicach skrywanych przez Redutę Ordona (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Znaczenie militarne Reduty Ordona było nieporównywalnie mniejsze niż jej mit, który wciąż istnieje i sprawia, że trwające prace archeologów cieszą się dużym zainteresowaniem
Znaczenie militarne Reduty Ordona było nieporównywalnie mniejsze niż jej mit, który wciąż istnieje i sprawia, że trwające prace archeologów cieszą się dużym zainteresowaniemFoto: Panek/Wikipedia/ Creative Commonsn 3.0

Od 2010 r. archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie eksplorują miejsce, gdzie niegdyś wzniesiono tę fortyfikację. Wyniki badań wykopaliskowych przyniosły nie tylko wiele nowych i korygujących naszą wiedzę informacji, ale doprowadziły także do odnalezienia i ekshumacji poległych tam żołnierzy polskich i rosyjskich. Kilka dni temu teren Reduty Ordona został wpisany do rejestru zabytków. - Reduta Ordona będzie wyjątkiem, bo nie została wpisana jako zabytek archeologiczny a miejsce bitwy - mówi dr Wojciech Borkowski. 

Czytaj i słuchaj także >>
ordon_663.jpg
Konstanty Julian Ordon - obrońca reduty nr 54

Co zaskoczyło archeologów podczas prac? Dlaczego wszystkie dotychczasowe wyobrażenia kształtu Reduty Ordona były nieprawdziwe? Co sprawiło, że zarówno obrońcy, jak i atakujący pochowani są we wspólnym grobie? Co nowego wiemy dzięki ostatnim pracom archeologów o powstaniu listopadowym, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziKatarzyna Kobylecka

Gość: dr Wojciech Borkowski (wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, szef prac badawczych na Reducie Ordona)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 23.36

gs/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Stefan Kieniewicz: Świadomość historii pozwala na przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 07:00
– Nie ma narodu w Europie, który nie pielęgnowałby swojej własnej świadomości historycznej. To jest część składowa świadomości narodowej – mówił prof. Stefan Kieniewicz w wywiadzie udzielonym BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne tajemnice naszej historii na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 03:27
- Nie zdążyli jeszcze naukowcy, ale powstają już filmy i są to znakomite materiały do nauki historii - uważa Andrzej Brzoza, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który odkrył przed światem zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 04:54
- Kazimierza Skarżyńskiego można zaliczyć do postaci bohaterskich, choć nie był bohaterem jednej chwili, a wielu lat - mówi Jolanta Adamska, autorka książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej".
rozwiń zwiń