Jakie tajemnice wciąż skrywa Reduta Ordona?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 16:00
- Docelowo miało jej bronić 1200 żołnierzy, jednak podczas szturmu znajdowało się tam około 400-500 obrońców i tylko 6 armat. Ordon dowodził znakomicie, a walka była niezwykle dramatyczna – opowiada dr Wojciech Borkowski.
Audio
  • Dr Wojciech Borkowski opowiada o tajemnicach skrywanych przez Redutę Ordona (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Znaczenie militarne Reduty Ordona było nieporównywalnie mniejsze niż jej mit, który wciąż istnieje i sprawia, że trwające prace archeologów cieszą się dużym zainteresowaniem
Znaczenie militarne Reduty Ordona było nieporównywalnie mniejsze niż jej mit, który wciąż istnieje i sprawia, że trwające prace archeologów cieszą się dużym zainteresowaniemFoto: Panek/Wikipedia/ Creative Commonsn 3.0

Od 2010 r. archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie eksplorują miejsce, gdzie niegdyś wzniesiono tę fortyfikację. Wyniki badań wykopaliskowych przyniosły nie tylko wiele nowych i korygujących naszą wiedzę informacji, ale doprowadziły także do odnalezienia i ekshumacji poległych tam żołnierzy polskich i rosyjskich. Kilka dni temu teren Reduty Ordona został wpisany do rejestru zabytków. - Reduta Ordona będzie wyjątkiem, bo nie została wpisana jako zabytek archeologiczny a miejsce bitwy - mówi dr Wojciech Borkowski. 

Czytaj i słuchaj także >>
ordon_663.jpg
Konstanty Julian Ordon - obrońca reduty nr 54

Co zaskoczyło archeologów podczas prac? Dlaczego wszystkie dotychczasowe wyobrażenia kształtu Reduty Ordona były nieprawdziwe? Co sprawiło, że zarówno obrońcy, jak i atakujący pochowani są we wspólnym grobie? Co nowego wiemy dzięki ostatnim pracom archeologów o powstaniu listopadowym, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziKatarzyna Kobylecka

Gość: dr Wojciech Borkowski (wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, szef prac badawczych na Reducie Ordona)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 23.36

gs/fbi

Czytaj także

Prof. Stefan Kieniewicz: Świadomość historii pozwala na przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 07:00
– Nie ma narodu w Europie, który nie pielęgnowałby swojej własnej świadomości historycznej. To jest część składowa świadomości narodowej – mówił prof. Stefan Kieniewicz w wywiadzie udzielonym BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne tajemnice naszej historii na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 03:27
- Nie zdążyli jeszcze naukowcy, ale powstają już filmy i są to znakomite materiały do nauki historii - uważa Andrzej Brzoza, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który odkrył przed światem zbrodnię katyńską

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 04:54
- Kazimierza Skarżyńskiego można zaliczyć do postaci bohaterskich, choć nie był bohaterem jednej chwili, a wielu lat - mówi Jolanta Adamska, autorka książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej".
rozwiń zwiń