Polski "Bursztyn" wybiera się w Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:36
W Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa zbudowano eksperymentalną dwustopniową rakietę badawczą ILR-33 "Bursztyn". Planuje się, aby mogła ona wynosić na orbitę satelity.
Audio
  • Prof. Piotr Wolański i dr hab. inż. Witold Wiśniowski o rakiecie "Bursztyn" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
- Dzięki rakietom Meteor budowanym kiedyś w Instytucie Lotnictwa, nasza załoga wie, że jest to możliwe - mówi Witold Wiśniowski o projekcie Bursztyn
- Dzięki rakietom "Meteor" budowanym kiedyś w Instytucie Lotnictwa, nasza załoga wie, że jest to możliwe - mówi Witold Wiśniowski o projekcie "Bursztyn"Foto: Instytut Lotnictwa

Konstrukcja ILR-33 "Bursztyn" ma 4 metry wysokości, 230 cm średnicy i waży blisko 200 kg. W planowanym locie testowym rakieta osiągnie pułap 10 km zanim zostanie wysłana na docelową wysokość 100 km. Na jej pokładzie znajduje się komputer, który będzie monitorował pracę rakiety i kontrolował parametry lotu testowego.

"Bursztyn" to kontynuacja pomysłu zapoczątkowanego w Instytucie Lotnictwa w latach 70. XX wieku. O tym, czy następczynie tej rakiety staną się środkiem kosmicznego transportu i polskim towarem eksportowym, opowiadali w audycji przedstawiciele Instytutu: prof. Piotr Wolański i dr hab. inż. Witold Wiśniowski. Zdradzili także, jakie inne przedsięwzięcia planuje Centrum Technologii Kosmicznych IL.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Piotr Wolański (Instytut Lotnictwa, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN), dr hab. inż. Witold Wiśniowski (dyrektor Instytutu Lotnictwa)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina emisji: 21.33

pg/asz

Czytaj także

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemna materia, neutrina i inne tajemnice Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:54
W ciągu dwóch lat możemy zobaczyć pierwsze cząstki ciemnej materii – zapowiadają fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
rozwiń zwiń