X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski "Bursztyn" wybiera się w Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 12:36
W Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa zbudowano eksperymentalną dwustopniową rakietę badawczą ILR-33 "Bursztyn". Planuje się, aby mogła ona wynosić na orbitę satelity.
Audio
  • Prof. Piotr Wolański i dr hab. inż. Witold Wiśniowski o rakiecie "Bursztyn" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
- Dzięki rakietom Meteor budowanym kiedyś w Instytucie Lotnictwa, nasza załoga wie, że jest to możliwe - mówi Witold Wiśniowski o projekcie Bursztyn
- Dzięki rakietom "Meteor" budowanym kiedyś w Instytucie Lotnictwa, nasza załoga wie, że jest to możliwe - mówi Witold Wiśniowski o projekcie "Bursztyn"Foto: Instytut Lotnictwa

Konstrukcja ILR-33 "Bursztyn" ma 4 metry wysokości, 230 cm średnicy i waży blisko 200 kg. W planowanym locie testowym rakieta osiągnie pułap 10 km zanim zostanie wysłana na docelową wysokość 100 km. Na jej pokładzie znajduje się komputer, który będzie monitorował pracę rakiety i kontrolował parametry lotu testowego.

"Bursztyn" to kontynuacja pomysłu zapoczątkowanego w Instytucie Lotnictwa w latach 70. XX wieku. O tym, czy następczynie tej rakiety staną się środkiem kosmicznego transportu i polskim towarem eksportowym, opowiadali w audycji przedstawiciele Instytutu: prof. Piotr Wolański i dr hab. inż. Witold Wiśniowski. Zdradzili także, jakie inne przedsięwzięcia planuje Centrum Technologii Kosmicznych IL.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Piotr Wolański (Instytut Lotnictwa, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN), dr hab. inż. Witold Wiśniowski (dyrektor Instytutu Lotnictwa)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina emisji: 21.33

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 05:02
- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemna materia, neutrina i inne tajemnice Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:54
W ciągu dwóch lat możemy zobaczyć pierwsze cząstki ciemnej materii – zapowiadają fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
rozwiń zwiń