X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
Audio
  • Historia Ogrodu Botanicznego UW (Historia z indeksem w tle/Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Odbudowany ze zniszczeń wojennych Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego służy nie tylko studentom, ale i mieszkańcom stolicy oraz odwiedzającym Warszawę
Odbudowany ze zniszczeń wojennych Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego służy nie tylko studentom, ale i mieszkańcom stolicy oraz odwiedzającym WarszawęFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Brzoskwinie, ananasy, figi i wiele innych nie tylko egzotycznych gatunków drzew, roślin i krzewów wyrosło u początków Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W miarę upływu lat założono tu także pasiekę i winnicę. Ogród powstał w tym miejscu, gdzie jest obecnie (Al. Ujazdowskie 4) w 1818 roku, czyli dwa lata po otwarciu Uniwersytetu Warszawskiego. Ale jego początki sięgają roku 1811, kiedy to założono jego protoplastę na tyłach Pałacu Kazimierzowskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Cykl specjalny
Brama_uniwersytet_warszawski_FREE 1200_660.jpg
Historia z indeksem w tle. 200 lat UW

Ogród w swojej historii pełnił różne funkcje. Na początku zajmował ponad 22 hektary. Jeszcze w XIX w. zmniejszono go czterokrotnie. Był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia, w tym manifestacje patriotyczne 3 maja upamiętniające Konstytucję 3 Maja. Planowano w nim budowę Świątyni Opatrzności. W czasach zaboru rosyjskiego zdarzało się tu widzieć pikniki carskich urzędników, a nawet suszące się pranie rozwieszane przez służbę rosyjskich zarządców ogrodu, co nie podobało się polskim przyrodnikom, twórcom tego unikatowego obiektu.

W swoich dziejach ogród miał lata świetności, kiedy uprawiano kilka tysięcy gatunków roślin, ale miał też lata upadku podczas II wojny światowej. Po latach odbudowy w naszych czasach odzyskał swój przedwojenny blask. O ważnych dla ogrodu ludziach, pełnionych przez placówkę rolach i dokonywanych w niej zmianach mówi dr Robert Gawkowski – historyk Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 23.14

* W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200-lecie istnienia. Patronem medialnym obchodów jest Polskie Radio. 

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Togi, birety i czapki. Moda uniwersytecka od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 02:49
W pierwszych latach działalności Uniwersytetu Warszawskiego moda profesury miała wyraźny rys żołnierski. - Owe stroje nie były czymś oryginalnym, bo było to powiązane z tradycją uniwersytecką, sięgającą czasów średniowiecza - mówi historyk dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń