Infografika - obraz, który mówi wyraźniej niż słowa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:37
- Infografika sprawia, że łatwiej zrozumieć niektóre informacje. Liczby do nas nie przemawiają, ale gdy na obrazku pokażę, że Ziemia przy gigantycznym Jowiszu jest tak malutka jak główka od szpilki to robi to kolosalne wrażenie - mówi Karol Wójcicki, popularyzator nauki.
Audio
  • Wizualizacja nauki (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Infografika, przedstawiająca Układ Słoneczny
Infografika, przedstawiająca Układ SłonecznyFoto: Pixabay/ CC0 Public Domain

Jak można inaczej niż słowem przekazać wiedzę? Książka "Informacja jest piękna" Davida McCandlessa pokazuje, że jedną z dróg do świata nauki jest infografika. - Gdy popatrzymy na otaczający nas świat, to łatwo zauważyć, że bardzo lubimy postrzegać go obrazami. Lubimy chłonąć informację, która jest przekazywana wizualnie i z natury jesteśmy wzrokowcami, więc tym chętniej każdy, kto interesuje się nauką mógłby sięgnąć po książkę McCandlessa - przekonuje Karol Wójcicki.

Dla kogo przeznaczona jest ta formuła oraz książka? Czy obrazkiem można zastąpić słowo pisane? Dlaczego do produkcji litra wody potrzeba pięciu litrów wody? Jaki czas jest najbezpieczniejszy, by wybrać się w podróż samolotem? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator nauki)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Psychologiczny obraz współczesnej Polki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 14:16
Nie ma typowej Polki, ale są za to bardzo charakterystyczne typy Polek. Opisuje je książka zgłoszona do nagrody Teofrasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę humanistów, który odkrył prawdziwe oblicze głupoty

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 05:28
- Bez Erazma z Rotterdamu i jego myśli historia Europy potoczyłaby się zupełnie inaczej - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pielęgnować w sobie naturalne zdziwienie?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 02:58
- Epikur napisał, że niech młodzieniec nie myśli, że na filozofowanie jest dla niego za wcześnie, bo to tak jakby powiedzieć, że na szczęście może być za wcześnie bądź za późno - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń