Jan Długosz. "Historia jest rodzicielką cnoty"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 12:32
- Dzieje były dla niego filozofią praktyczną. Pisał je, by ukazać przykłady właściwego i niewłaściwego postępowania, które - przemyślane przez czytelników - miały ich czegoś nauczyć - mówi historyk dr Marek Janicki.
Audio
Jan Długosz na tablicy erekcyjnej w Krakowie
Jan Długosz na tablicy erekcyjnej w KrakowieFoto: Wikipedia SS ASA 3.0/Maciej Szczepańczyk

Pierwszy kronikarz Polski urodził się 5 lat po bitwie pod Grunwaldem, był świadkiem rządów Władysława Jagiełły, a po studiach w Akademii Krakowskiej trafił na dwór biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. - Można śmiało powiedzieć, że to on w znacznej mierze ukształtował poglądy Długosza, zarówno na bieżące sprawy polityczne, jak i na przeszłość - podkreśla historyk dr Marek Janicki. 

Czytaj także
Jan_Długosz_1.JPG
600. rocznica urodzin Jana Długosza

Optyka ta widoczna jest w dziele życia Jana Długosza - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego". - Możemy podać cały szereg zdarzeń czy wypadków przedstawionych przez niego tendencyjnie. Z drugiej strony kronikarz nie mógł narażać własnej reputacji na posądzenie o brak wiarygodności - wyjaśnia gość Katarzyny Kobyleckiej.

Mając na uwadze sprawy państwa pisał także o... zdradach żony Władysława Jagiełły i pogłoskach o homoseksualnych skłonnościach Władysława III Warneńczyka. Już wkrótce "Roczniki" Długosza każdy będzie mógł zobaczyć i przeczytać w internecie. Ale nie jest to jedyne dzieło kronikarza.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Marek Janicki (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 23.30

asz/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek Konstantynopola. Koniec Cesarstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 05:35
- Cała Europa musiałaby się ruszyć, żeby uratować Konstantynopol, ale tak się nie stało. Zabrakło przywódcy, który by tę Europę skrzyknął i poprowadził. Poza tym cesarstwo wschodnie było jednak traktowane jako kraj heretyków - mówiła Iwona Żółtowska z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
rozwiń zwiń