X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Długosz. "Historia jest rodzicielką cnoty"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 12:32
- Dzieje były dla niego filozofią praktyczną. Pisał je, by ukazać przykłady właściwego i niewłaściwego postępowania, które - przemyślane przez czytelników - miały ich czegoś nauczyć - mówi historyk dr Marek Janicki.
Audio
Jan Długosz na tablicy erekcyjnej w Krakowie
Jan Długosz na tablicy erekcyjnej w KrakowieFoto: Wikipedia SS ASA 3.0/Maciej Szczepańczyk

Pierwszy kronikarz Polski urodził się 5 lat po bitwie pod Grunwaldem, był świadkiem rządów Władysława Jagiełły, a po studiach w Akademii Krakowskiej trafił na dwór biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. - Można śmiało powiedzieć, że to on w znacznej mierze ukształtował poglądy Długosza, zarówno na bieżące sprawy polityczne, jak i na przeszłość - podkreśla historyk dr Marek Janicki. 

Czytaj także
Jan_Długosz_1.JPG
600. rocznica urodzin Jana Długosza

Optyka ta widoczna jest w dziele życia Jana Długosza - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego". - Możemy podać cały szereg zdarzeń czy wypadków przedstawionych przez niego tendencyjnie. Z drugiej strony kronikarz nie mógł narażać własnej reputacji na posądzenie o brak wiarygodności - wyjaśnia gość Katarzyny Kobyleckiej.

Mając na uwadze sprawy państwa pisał także o... zdradach żony Władysława Jagiełły i pogłoskach o homoseksualnych skłonnościach Władysława III Warneńczyka. Już wkrótce "Roczniki" Długosza każdy będzie mógł zobaczyć i przeczytać w internecie. Ale nie jest to jedyne dzieło kronikarza.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Marek Janicki (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 23.30

asz/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upadek Konstantynopola. Koniec Cesarstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 06:00
- Cała Europa musiałaby się ruszyć, żeby uratować Konstantynopol, ale tak się nie stało. Zabrakło przywódcy, który by tę Europę skrzyknął i poprowadził. Poza tym cesarstwo wschodnie było jednak traktowane jako kraj heretyków - mówiła Iwona Żółtowska z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
rozwiń zwiń