X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Blaise Pascal zaproponował całkowicie nową wizję człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 14:20
- Możne powiedzieć, że Blaise Pascal był prekursorem XX-wiecznego egzystencjalizmu. Uważał, że nie jesteśmy w stanie uciec od wyboru najpoważniejszej sprawy w życiu - mówi prof. Jacek Migasiński.
Audio
  • O filozoficznej drodze Blaise'a Pascala opowiada prof. Jacek Migasiński z Instytutu Filozofii UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
- Nieskończoność dla Pascala jest nie tylko pojęciem matematycznym, ale i egzystencjalnym. Zza nieskończoności prześwieca w jego oczach nicość. Człowiek postawiony wobec nieskończoności Kosmosu i Boga drży z niepewności - mówi prof. Jacek Migasiński
- Nieskończoność dla Pascala jest nie tylko pojęciem matematycznym, ale i egzystencjalnym. Zza nieskończoności prześwieca w jego oczach nicość. Człowiek postawiony wobec nieskończoności Kosmosu i Boga drży z niepewności - mówi prof. Jacek Migasiński Foto: PAP/ EPA/LYNN BO BO

Blaise Pascal całkowicie inaczej niż mu współcześni postrzegał człowieka. - Proponując swój słynny zakład mówi: możesz wygrać nieskończone szczęście w nieskończonym czasie lub skończone ludzkie życie. Prawdopodobieństwo jest takie samo. I podpowiada - stawiaj na większą wygraną. Zupełnym novum jest to, że Pascal niedowiarkom, którzy mówią "nie chcę się zakładać, nie jestem zmuszony" odpowiada: jesteś zmuszony. Rezygnując z zakładu dokonałeś wyboru - podkreśla gość Katarzyny Jankowskiej. 

Blaise Pascal to wybitny naukowiec podkreślający jednocześnie wagę serca. - Jest ono narzędziem intuicji, którym człowiek może się posługiwać, by docierać do rzeczy niepojętych, nieznanych. Bóg według Pascala jest Bogiem ukrytym, niedostępne człowiekowi, więc racjonalne mówienie o Bogu na nic się nie zda - wyjaśnia prof. Jacek Migasiński.

Co sprawiło, że Pascal po okresie "używania życia" zwrócił się ku filozofii i teologii? Jak praca ojca - królewskiego poborcy podatkowego odcisnęła się na życiu myśliciela? Jakim człowiekiem był Blaise Pascal? Jakie znaczenie dla transportów wina z południa Francji na północ miały odkrycia Pascala? Jak wiele zawdzięcza mu komunikacja miejsca w Paryżu?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziKatarzyna Jankowska

Gość: prof. Jacek Migasiński (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Godzina emisji: 23.32 

gs/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teoria indeksu a pączek z dziurką. Matematyka dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 04:33
- Teoria liczb do pewnego momentu była dziedziną bardzo teoretyczną, a teraz przydaje się do szyfrowania stron internetowych - mówi w radiowej Jedynce dr Piotr Nowak, matematyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiodor Dostojewski w szponach hazardu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 01:55
"Najbardziej wredny chrześcijanin", "zły i podły człowiek" - współcześni nie mieli dobrego zdania o Fiodorze Dostojewskim. Osobowość niezwykłego pisarza analizował nawet Zygmunt Freud.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się w nas bierze potrzeba świętowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 02:06
- Od początku w naszej cywilizacji potrzeba odpoczynku i oderwania się od codzienności była bardzo podkreślana - opowiada dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń