Nasza Atlantyda, czyli magiczna Huculszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 12:00
- Huculszczyzna, która ostała się w legendzie, nazywana jest przez niektórych "Atlantydą" jako ląd kulturowy, który kiedyś istniał, którego możemy dotknąć przez tradycję, literaturę, ale fizycznie jak gdyby nie istnieje - mówi dr Jan Skłodowski, badacz Kresów.
Audio
  • Bożonarodzeniowe i Noworoczne zwyczaje na Huculszczyźnie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
- Jordanem podczas Świąt staje się najbliższa rzeka, nad nią odprawia się specjalne nabożeństwo, po którym zanurzane są w wodzie m.in. sieci, co ma zapewnić pomyślność połowów w kolejnym roku  - opowiada gość Naukowego zawrotu głowy. Na zdjęciu rzeka Czarny Czeremosz
- Jordanem podczas Świąt staje się najbliższa rzeka, nad nią odprawia się specjalne nabożeństwo, po którym zanurzane są w wodzie m.in. sieci, co ma zapewnić pomyślność połowów w kolejnym roku - opowiada gość "Naukowego zawrotu głowy". Na zdjęciu rzeka Czarny CzeremoszFoto: On tour/Wikipedia/domena publiczna
Czytaj i słuchaj także >>
Igor Herbut LemON 1200.jpg
Igor Herbut: "Etiuda zimowa" to nie jest płyta świąteczna

Boże Narodzenie i Nowy Rok na Huculszczyźnie to czas tradycyjnie wypełniony obrzędami religijnymi i ludowymi. Wilki i inne bestie zaprasza się do stołu, wróży z pierogów, starając się zapewnić sobie pomyślność na kolejny rok. Jedną z najważniejszych uroczystości okresu Bożego Narodzenia jest "Tajna Wieczera". – Huculi, nawet jeśli pracują z dala od rodzinny, zawsze wracają na tę noc do domu, aby spędzić ją z najbliższymi. Wierzą, że tego dnia pod rodzinnym dachem zbierają się nie tylko żyjący, ale także duchy członków rodziny, który już odeszli – mówi dr Jan Skłodowski, badacz Kresów.

Komu na Huculszczyźnie otwiera się niebo w wigilię Nowego Roku? Jak marzące o wyjściu za mąż panny starały się zapewnić sobie pomyślność? Jak wiele z tradycji huculskiej ostało się w XXI wieku?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziKatarzyna Jankowska

Gość: dr Jan Skłodowski, badacz Kresów

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 22.12 

gs/pj

Czytaj także

"Na Kresach ciągle pamięta się o Polakach"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 16:26
- Wielokulturowość ubogaca, nie zapominajmy o Kresach - mówiła w radiowej Jedynce Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowym szlakiem rodziny Ogińskich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 05:09
Dzięki rodowi Ogińskich powstało wiele zabytków w Polsce i na Kresach. Linia magnackiej rodziny wygasła na początku XX wieku, choć ślady ich dawnej świetności można zobaczyć do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w więzieniu. "Staramy się, by nikt nie został w celi"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 14:33
- To czas trudny zarówno dla więźniów, jak i funkcjonariuszy. Wielu ze skazanych nigdy nie doświadczyło atmosfery świąt i chcemy nią zaszczepiać jak największą grupę - mówi
rozwiń zwiń