Robin Hood - archetyp dobrego bohatera

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 14:29
- Walczył o sprawiedliwość, przeciwstawiając się możnym. Nawet jeśli jego działania nie do końca były godne i moralne, to był rzezimieszkiem o złotym sercu - mówił w Jedynce historyk dr Sebastian Duda.
Audio
  • Prawdziwa historia Robin Hooda (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Opowieści o Robin Hoodzie znane są od ponad 600 lat
Opowieści o Robin Hoodzie znane są od ponad 600 latFoto: Randen Pederson/flickr/CC

Robin Hood powszechnie znany jest jako miły mężczyzna w rajtuzach błąkający się ze swoją wesołą kompanią po lasach Sherwood. Dokucza swojemu głównemu przeciwnikowi - szeryfowi Nottinhgam, kocha się w Marien oraz rabuje bogatych i niesprawiedliwych, by obdarować biednych i szlachetnych.

Do popularyzacji takiego obrazu postaci przyczynił się sir Walter Scott dzięki powieści "Ivanhoe". W XIX wieku przypomniał też o nim amerykański autor Howard Pyle w książce "Wesołe przygody Robin Hooda". Na tych powieściach opierają się również wszystkie filmowe produkcje o Robin Hoodzie, w którego wcielali się m.in. Erroll Flynn, Kevin Costner i Russell Crowe. 

Okazuje się jednak, że Robin Hood nie był do końca krystaliczną postacią. Z dzisiejszej perspektywy można nawet powiedzieć, że "potrafił się ustawić"...

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Sebastian Duda (historyk)

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 21.31

tj/mc

Czytaj także

Jane Austen – rozwaga przed romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 05:35
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń