Zdrowotne grzechy Polaków. Jakich leków nie łączyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 23:30
Niektóre z przyjmowanych przez nas leków mogą się wykluczać. - Jednoczesne przyjmowanie antybiotyku i tabletek antykoncepcyjnych może doprowadzić do niepożądanej ciąży - mówi farmakolog, dr hab. Maria Rutkowska.
Audio
  • Kiedy lek może zaszkodzić? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Polacy kupują średnio 34 opakowania leków rocznie. To sprawia, że jesteśmy na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nabywanych i zażywanych medykamentów
Polacy kupują średnio 34 opakowania leków rocznie. To sprawia, że jesteśmy na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem nabywanych i zażywanych medykamentówFoto: Pixabay

Najlepsze byłyby tabletki, które okazałyby się lekiem na wszystkie nasze choroby. Dotychczas ich jeszcze nie wymyślono, dlatego stosujemy różne medykamenty, czasami o wykluczających się właściwościach. Dr hab. Maria Rutkowska podkreśla, że samo zjawisko samoleczenia nie jest złe, o ile pacjenci potrafią umiejętnie łączyć leki i stosują je nie dłużej niż przez okres 5 dni. - Gdy dolegliwości utrzymują się, musimy poradzić się lekarza. Najlepiej wybierać jak najmniej leków, a już na pewno nie takie, które działają tak samo - mówi doktor.

Do czego może doprowadzić jednoczesne zażywanie aspiryny i ibuprofenu? Jakie są najczęstsze błędy w przyjmowaniu lekarstw, popełniane przez pacjentów? Do czego może doprowadzić kupowanie medykamentów na stacji benzynowej? Co możemy zrobić z przeterminowanymi lekami? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr hab. Maria Rutkowska (zakład farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), Paulina Madziara (studentka farmacji z "Młodej Farmacji Wrocław"), Aleksander Zięba (student farmacji z "Młodej Farmacji Wrocław")

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Kierowco chrapiesz? Możesz stracić prawo jazdy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 18:46
Od nowego roku obowiązują przepisy, które mogą oznaczać komplikacje dla osób, które mają poważne problemy z chrapaniem i z zasypianiem. Konkretnie chodzi o chorobę nazywaną obturacyjnym bezdechem sennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po przeszczepie do końca życia trzeba brać specyfiki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 18:59
W tym roku z listy leków refundowanych zniknęły leki immunosupresyjne. Ministerstwo proponuje pacjentom zamienniki. Co na to pacjenci i specjaliści?
rozwiń zwiń