Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • O przygotowaniach, przebiegu i konsekwencjach likwidacji Franza Kutschery opowiada Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Plenerowa inscenizacja likwidacji Franza Kutschery, w Alejach Ujazdowskich w Warszawie
Plenerowa inscenizacja likwidacji Franza Kutschery, w Alejach Ujazdowskich w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Sami Niemcy likwidację dowódcy SS i Policji Franza Kutschery, zwanego katem Warszawy, do której doszło 1 lutego 1944 roku określali jako koronkową robotę. W akcji trwającej minutę 40 sekund uczestniczyło 11 osób, 4 żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" zginęło.

Serwis specjalny >>
Gdynia II wojna światowa free 1200_660.jpg
II wojna światowa

Franz Kutschera objął stanowisko dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa we wrześniu 1943 roku. Postanowił złamać ducha niezłomnego miasta - jak Niemcy postrzegali Warszawę - wprowadzając powszechny terror wobec ludności cywilnej. Z jego rozkazu wykonywano m.in. uliczne egzekucje, w wyniku których ginęło około 300 osób tygodniowo. - Wywiad Armii Krajowej stanął przed trudną decyzją zmierzenia się z konsekwencjami wykonania wyroku śmierci na generale SS – przyznaje Mirosław Czado. Jak dodaje wszyscy jednak zdawali sobie sprawę, że nie można działań kata Warszawy zostawić bez odzewu.

Jak rozpracowano Franza Kutscherę, który nigdy nie podpisywał się na wydawanych przez siebie rozkazach, aby uniknąć identyfikacji? Co przesądziło o wyborze miejsca akcji? Czy po śmierci Kutschery zelżał terror w Warszawie? Co wiemy o zaślubinach narzeczonej Kutschery z jego ciałem?

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  Mirosław Czado (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 21.34

gs/asz

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne fenomenem w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 04:59
Mimo klęski we wrześniu 1939 roku, Polska się nie poddała i stworzyła struktury swojego państwa. - Polskie Państwo Podziemne był fenomenem w okupowanej Europie, który nie zaistniał w żadnym innym kraju - opowiada dr Janusz Gmitruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:49
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny wyklęte. Walczyły i ginęły jak mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 04:10
- Kobiety inaczej wspominają konspirację niż mężczyźni. Bardziej patrzą na rannych, ratowanie ludzkiego życia, a nie na to kto wygrał - mówi Szymon Nowak.
rozwiń zwiń