X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uniwersytet Warszawski przeniesie się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 12:30
"Uniwersytecki wehikuł czasu" cofnie nas o 200 lat, kiedy tworzyła się ta największa polska uczelnia. Widowisko to powstaje z inspiracji i według scenariusza Uniwersytetu Otwartego UW.
Audio
  • Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka i dr Robert Gawkowski o widowisku "Uniwersytecki wehikuł czasu" przygotowywanym z okazji 200-lecia UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku Foto: PAP/CAF/Archiwum

Już 11 czerwca na własne oczy zobaczymy inaugurację sprzed 200 lat przygotowaną w oparciu o źródła archiwalne. Historia UW to także czas licznych sprzysiężeń, tworzenia nieformalnych kółek niepodległościowych. Zostanie odtworzone jedno z takich tajnych spotkań. Na terenie UW mogły się one odbywać tylko za zgodą rektorów. A ci byli surowi i podejrzliwi. Z murów uczelni studenci przenosili się do cukierni, gospody czy nawet do ponurego wyszynku. Np. w 1816 r. najbliższy z nich, znajdował się w Bramie Głównej UW. Ponieważ spotkania takie były obserwowane przez policję, więc coraz częściej widywano się w mieszkaniach prywatnych. Miejscem kultu takich organizacji akademickich jak Panta Koina czy Stowarzyszenie Wolnych Braci Polaków była niedokończona Świątynia Opatrzności, znajdująca się w Ogrodzie Botanicznym UW. 

Czytaj także
uniwersytet warszawski studentki 1200 PAP 1927.jpg
Płeć piękna przekracza progi UW

Podczas obchodów rocznicowych uczelni zaplanowano także pojedynek szermierzy, w którym do walki stanie jeden z Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego. Zostanie również odtworzony jeden z wykładów z literatury prof. Ludwika Osińskiego, na które przyjeżdżała śmietanka towarzyska karocami z całej Warszawy. To tylko niektóre wydarzenia towarzyszące obchodom jubileuszu UW. Będą także atrakcje techniczne. Pamiętajmy, że epoka, w której powstawała uczelnia, to wiek pary. Mniej więcej w czasie powstawania UW George Stephenson wynalazł parowóz, a kilka lat później ruszyły pierwsze pociągi.

Uniwersytet Warszawski w tym roku obchodzi 200-lecie powołania. Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów jubileuszu.

Do jakich wydarzeń historycznych będzie odwoływać się widowisko "Uniwersytecki wehikuł czasu", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka (dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW), dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 23.14

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od nauki do szpitala. UW w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 04:45
- W pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej środowisko polskich naukowców miało nadzieję, że Niemcy zgodzą się na uruchomienie uczelni. Okazało się, że było to bardzo naiwne - mówi dr Robert Gawkowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
rozwiń zwiń