Uniwersytet Warszawski przeniesie się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 12:30
"Uniwersytecki wehikuł czasu" cofnie nas o 200 lat, kiedy tworzyła się ta największa polska uczelnia. Widowisko to powstaje z inspiracji i według scenariusza Uniwersytetu Otwartego UW.
Audio
  • Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka i dr Robert Gawkowski o widowisku "Uniwersytecki wehikuł czasu" przygotowywanym z okazji 200-lecia UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku
Brama uniwersytecka na zdjęciu z 1927 roku Foto: PAP/CAF/Archiwum

Już 11 czerwca na własne oczy zobaczymy inaugurację sprzed 200 lat przygotowaną w oparciu o źródła archiwalne. Historia UW to także czas licznych sprzysiężeń, tworzenia nieformalnych kółek niepodległościowych. Zostanie odtworzone jedno z takich tajnych spotkań. Na terenie UW mogły się one odbywać tylko za zgodą rektorów. A ci byli surowi i podejrzliwi. Z murów uczelni studenci przenosili się do cukierni, gospody czy nawet do ponurego wyszynku. Np. w 1816 r. najbliższy z nich, znajdował się w Bramie Głównej UW. Ponieważ spotkania takie były obserwowane przez policję, więc coraz częściej widywano się w mieszkaniach prywatnych. Miejscem kultu takich organizacji akademickich jak Panta Koina czy Stowarzyszenie Wolnych Braci Polaków była niedokończona Świątynia Opatrzności, znajdująca się w Ogrodzie Botanicznym UW. 

Czytaj także
uniwersytet warszawski studentki 1200 PAP 1927.jpg
Płeć piękna przekracza progi UW

Podczas obchodów rocznicowych uczelni zaplanowano także pojedynek szermierzy, w którym do walki stanie jeden z Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego. Zostanie również odtworzony jeden z wykładów z literatury prof. Ludwika Osińskiego, na które przyjeżdżała śmietanka towarzyska karocami z całej Warszawy. To tylko niektóre wydarzenia towarzyszące obchodom jubileuszu UW. Będą także atrakcje techniczne. Pamiętajmy, że epoka, w której powstawała uczelnia, to wiek pary. Mniej więcej w czasie powstawania UW George Stephenson wynalazł parowóz, a kilka lat później ruszyły pierwsze pociągi.

Uniwersytet Warszawski w tym roku obchodzi 200-lecie powołania. Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów jubileuszu.

Do jakich wydarzeń historycznych będzie odwoływać się widowisko "Uniwersytecki wehikuł czasu", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka (dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW), dr Robert Gawkowski (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 23.14

asz/pg

Czytaj także

Od nauki do szpitala. UW w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 04:45
- W pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej środowisko polskich naukowców miało nadzieję, że Niemcy zgodzą się na uruchomienie uczelni. Okazało się, że było to bardzo naiwne - mówi dr Robert Gawkowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski i UW z perspektywy rabaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 11:44
Ogród Botaniczny był nie tylko miejscem naukowych obserwacji i zajęć dydaktycznych, ale także rozgrywały się tu ważne dla historii Polski wydarzenia.
rozwiń zwiń