Cichociemni i ich tajemnice. "Zabijali po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 03:09
- Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Mieli przy sobie truciznę, którą mogli zażyć, by nie wpaść w ręce Gestapo. Mało kto o nich wiedział - mówi o Cichociemnych Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Kto mógł zostać Cichociemnym i jakie były ich zadania? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Cichociemny Jan Piwnik (Ponury) wraz z kolegami z Kedywu Armii Krajowej
Cichociemny Jan Piwnik (Ponury) wraz z kolegami z Kedywu Armii KrajowejFoto: Wikipedia/ Feliks Konderko "Jerzy" copyright Mariusz Baran-Barański Gdańsk, Poland

Rok 2016 ogłoszono rokiem Cichociemnych - polskich żołnierzy, szkolonych do zadań specjalnych i przerzucanych drogą lotniczą do okupowanego kraju, gdzie zajmowali się wywiadem, dywersją, sabotażem, działali w partyzantce. - W tym roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych do kraju, co miało miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Był to zrzut eksperymentalny, w czasie którego chodziło o to, by sprawdzić, czy takie misje mają sens - opowiada Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny
wyklęci.jpg
Żołnierze wyklęci

Cichociemni znani byli z niezwykłego charakteru, nie mogli kontaktować się z rodziną ani mieć przy sobie zdjęć bliskich. Nie byli osobami tuzinkowymi i przechodzili niezwykle trudny trening. - Ten kurs był tak wymagający i ciężki, że wojska specjalne wielu krajów do dziś mają fragment tych zadań w swoim programie. Cichociemni mówili, że zaprawa fizyczna, którą przechodzili była tzw. małpim gajem, ponieważ było to szalenie trudne do przejścia i podlegali wielu rygorom - opowiada Grzegorz Hanula.

W programie mówiliśmy o tym, jak powstawała formacja Cichociemnych, czym się zajmowali, ile kobiet było w ich szeregach i jakie były ich losy po zakończeniu II wojny światowej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego), Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Czytaj także

Polskie Państwo Podziemne fenomenem w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 04:59
Mimo klęski we wrześniu 1939 roku, Polska się nie poddała i stworzyła struktury swojego państwa. - Polskie Państwo Podziemne był fenomenem w okupowanej Europie, który nie zaistniał w żadnym innym kraju - opowiada dr Janusz Gmitruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronkowa robota, likwidacja Franza Kutschery

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 14:00
- Było to wykonanie wyroku sądów podziemnych. Wyrok wykonano nie na niewinnym człowieku, a na zbrodniarzu wojennym – podkreśla Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń