Królestwo soli z bliska. Tajemnice kopalni Wieliczka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 04:19
- Praca w kopalni dawniej wymagała dużego poświęcenia. Twardość soli jest podobna do gipsu i marmuru, więc nie jest to praca jak w maśle - mówi Marzena Chwast z Kopalni Soli "Wieliczka".
Audio
  • Przeszłość i przyszłość Kopalni Soli "Wieliczka" (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Kopalnia Soli w Wieliczce wraz z kopalnią soli w Bochni, czyli tzw. Żupa Krakowska to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych
Kopalnia Soli w Wieliczce wraz z kopalnią soli w Bochni, czyli tzw. Żupa Krakowska to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznychFoto: Pixabay/JacekAbramowicz

Marzena Chwast podkreśla, że Kopalnia Soli "Wieliczka" to wszystko to, co jest kwintesencją historii Polski i Europy, a nawet w niektórych momentach świata.

Czytaj także
rękopis islandzki 1200 free.jpg
Jagiellonka zaprezentuje najnowsze znaleziska

- Możemy pokazać piękno od strony geologicznej, technicznej, historycznej, kulturowej i czysto tradycyjnej. Dzięki temu mamy możliwość prześledzenia rozwoju górnictwa w całej Europie z jego wpływem na historię naszego kraju, gdzie na każdym kroku w Krakowie można zobaczyć tego efekty - opowiada specjalistka ds. zarządzania projektami.

Ilu turystów odwiedza rocznie Kopalnię Soli "Wieliczka"? Z czego obecnie znany jest ten obiekt? Czy trzeba się czołgać, by móc zwiedzić kopalnię? Jakie są nietypowe kolory soli? Jaka jest historia tego miejsca? Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Marzena Chwast (specjalistka ds. zarządzania projektami), Michał Wielgos (specjalista ds. pozyskiwania funduszy UE i dotacji pozabudżetowych - Kopalnia Soli "Wieliczka"), Jan Dzido (przewodnik)

Data emisji: 9.02.2016

Godzina emisji: 23.11

sm/ag

Czytaj także

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich kopalniach?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 15:00
Prawie wszystkie kopalnie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego należą do kategorii zagrożonych wybuchem metanu. Tradycyjne metody usuwania tego gazu ze stref eksploatacji są mało wydajne i kosztowne. Zagrożenie wciąż istnieje. Jest jednak szansa, żeby kopalnie były bezpieczniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Warszawski przeniesie się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 12:30
"Uniwersytecki wehikuł czasu" cofnie nas o 200 lat, kiedy tworzyła się ta największa polska uczelnia. Widowisko to powstaje z inspiracji i według scenariusza Uniwersytetu Otwartego UW.
rozwiń zwiń