Zdrowie dzieci. Małe serce - duży problem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 18:11
- Od 20. tygodnia ciąży podczas każdego badania ultrasonograficznego lekarz położnik ma obowiązek obejrzeć serce nienarodzonego dziecka - mówi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Jak prawidłowo dbać o serce dziecka? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowymFoto: Glow Images/East News

Wady wrodzone serca należą do najczęściej występujących wad serca u dzieci. Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, z czego 1/3 wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Bez leczenia i interwencji kardiochirurgicznej małe dziecko nie ma żadnych szans na przeżycie. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie wady serca i rozpoczęcie leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

Jakie badania warto wykonać w trakcie ciąży, żeby dziecku zapewnić bezpieczeństwo i jak najlepszy rozwój? Jak mądrze postępować, kiedy okaże się, że dziecko ma wrodzoną wadę serca? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel (pediatra, kardiolog dziecięcy, II Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Katarzyna Parafianowicz (prezeska Fundacji Serce Dziecka) i Ewa Michalska (Fundacja Serce Dziecka)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 21.34

mk/asz

Czytaj także

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. "Najgorzej w województwie mazowieckim"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 13:28
Jak wyjaśniła prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia, do niedawna problem otyłości wśród dzieci był niewielki. Szybko zaczęliśmy jednak doganiać kraje zachodnie.
rozwiń zwiń