Abelard i Heloiza – zakazana miłość średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 11:47
- Główną konsekwencją romansu było okaleczenie Abelarda przez zbirów wynajętych przez wuja Heloizy. Musiał też wyjechać z Paryża i wieść życie we wspólnotach zakonnych - mówił w Jedynce dr Tomasz Tiuryn z Instytutu Filozofii UW.
Audio
  • Abelard i Heloiza – zakazana miłość średniowiecza (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Abelard i Heloiza
Abelard i Heloiza Foto: Edmund Blair Leighton/Public Domain

Miłość do Heloizy nie spadła jednak na Abelarda jak grom z jasnego nieba. Zaplanował ją szukając sobie uczennicy, była rodzajem intrygi. Autentyczne uczucie pojawiło się później. - Związek był bardzo dramatyczny, bo Heloiza zaszła w ciążę. Ze względu na swoją karierę Abelard nie chciał się jednak ożenić. Większość nauczycieli w tamtych czasach była duchownymi i nie mogli mieć ślubu - tłumaczył gość Jedynki.

Jednak Piotr Abelard był też jednym z czołowych intelektualistów rozkwitu średniowiecza, m.in. poetą religijnym, filozofem, teologiem i logikiem. Uważał, że rozum jest przewodnikiem służącym do odkrywania wartości wiary i chrześcijaństwa. Z nagrania audycji można się dowiedzieć m.in. dlaczego jego poglądy wzbudzały kontrowersje i co z jego nauczania przetrwało do dziś.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Tomasz Tiuryn (Instytut Filozofii UW)

Data emisji: 17.02.2016

Godzina emisji: 23.35

tj/asz

Czytaj także

Książę humanistów, który odkrył prawdziwe oblicze głupoty

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 05:28
- Bez Erazma z Rotterdamu i jego myśli historia Europy potoczyłaby się zupełnie inaczej - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Augustyn: kochaj i rób, co chcesz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 01:36
- Św. Augustyn twierdził "kochaj i rób, co chcesz", czyli jeśli kochasz Boga, to zaczynasz chcieć tego, czego on chce - mówi dr Tomasz Tiuryn.
rozwiń zwiń