Cenne odkrycie w Aleksandrii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 20:10
Polscy archeolodzy odkryli w centrum Aleksandrii starożytny uniwersytet z doskonale zachowanymi pozostałościami po antycznej uczelni.
Audio

Polscy archeolodzy są obecni w centrum Aleksandrii od lat 60-tych. Odsłonili tam m.in. rzymski teatr, który - jak pokazały badania - został w VI w ne. przebudowany.

Długi czas spekulowano, że teatr został przerobiony na kościół. Dopiero odkrycie sąsiadującego z nim kompleksu bliźniaczych pomieszczeń przyniosło rewelacyjne wnioski: na terenie naszej koncesji znajduje się starożytny uniwersytet z licznymi salami wykładowymi, a wspomniany teatr to budowla przerobiona na obszerne auditorium maximum.

Choć starożytne uniwersytety były zakładane wcześniej, to w Aleksandrii po raz pierwszy mamy do czynienia z tak doskonale zachowanymi architektonicznymi pozostałościami po antycznej uczelni.

W audycji goście: z Aleksandrii - szef wykopalisk w Aleksandrii - dr Grzegorz Majcherek i w studiu Jedynki prof. Tomasz Derda - papirolog

Czytaj także

Autostrada pełna skarbów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 11:03
O odkryciu celtyckiej osady w Podłężu koło Krakowa opowiada Karol Dzięgielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto starożytny Yazd

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2008 07:38
Miasto Yazd ma dłuższą historię niz przypuszczano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brama cesarza Nerona w Kolonii

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2008 19:30
Podczas prac nad budową metra w Kolonii archeolodzy odkryli kompletną rzymską bramę miejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 19:40
Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.
rozwiń zwiń