Na tropach bestii z Gór Świętokrzyskich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 22:10
O odkryciu śladów sprzed 495 milionów lat w studiu Jedynki opowiadają wszyscy ojcowie tego naukowego sukcesu.
''  

Sensacyjne odkrycie w kamieniołomie Zachełmie, pod Kielcami - polscy naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego i Uniwersytetu Warszawskiego: Grzegorz Niedźwiedzki, Piotr Szrek, prof. Marek Narkiewicz i doc. Katarzyna Narkiewicz znaleźli, a następnie opisali w najbardziej prestiżowym czasopiśmie NATURE, najstarsze na świecie ślady czworonogów, które odważyły się po raz pierwszy postawić "stopę" na suchym lądzie. To tropy zwierzęcia o cechach pośrednich między rybą a płazem sprzed 495 mln lat. W ubiegłym tygodniu światowa prasa na czołówkach zamieszczała tę informację. Mówiliśmy o tym również my na antenie radiowej Jedynki.

>>> Zobacz film z prezentacji odkrycia

Znawcy historii życia na ziemi podobno już zmieniają podręczniki. Pierwsze czworonogi wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich!!!! Stąd żartobliwe określenie, że znaleziono najstarszego "świętokrzyskiego górala". Światowi eksperci porównują tropy do śladów pozostawionych przez Armstronga na Księżycu, podczas pierwszego spaceru po Srebrnym Globie.

>>> Przeczytaj: Najstarsze ślady życia na Ziemi

Wśród gości audycji ojcowie tego sensacyjnego odkrycia: Grzegorz Niedżwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Piotr Szrek (dziś obronił pracę doktorską), doktor Katarzyna Narkiewicz, prof. Marek Narkiewicz z Państwowego Instytutu Geologicznego, doktor Zbigniew Złąkiewicz i doc. Grzegorz Pieńkowski.

Czytaj także

Tetrapody z Dewonu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 16:43
Polscy naukowcy wywrócili do góry nogami ewolucję. Publikacja na okładce w Nature, tłumy dziennikarzy na konferencji prasowej i odkrycie, które zmienia naszą wiedzę o przebiegu ewolucji - tak można w skróce podsumować badania grupy młodych polskich naukowców Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotra Szreka z Państwowego Insytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeszcze o tetrapodzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 13:28
Posłuchaj audycji Doroty Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady w Zachełmiu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 23:25
Jak zaprezentować szerszej publiczności ślady prehistorycznego czworonoga, odkryte w świętokrzyskim kamieniołomie?
rozwiń zwiń