Tragedie bałtyckich Titaniców

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 22:05
Pod koniec II wojny światowej Rosjanie zatopili na Bałtyku statki z 20 tysiącami Niemców. Wyprawa na jeden z wraków była pasjonująca.

65 lat temu - pod koniec stycznia 1945 r - w obliczu nadciągających wojsk sowieckich, Niemcy rozpoczęli się akcję "Hannibal" - czyli ewakuację żołnierzy i ludności cywilnej z Prus Wschodnich drogą morską na zachód. Ogromne pasażerskie liniowce i setki innych statków przemierzały Bałtyk ryzykując spotkanie z rosyjskimi łodziami podwodnymi, byle tylko zawinąć do wówczas jeszcze bezpiecznych portów III Rzeszy.

Dla trzech niebotycznie przeładowanych statków był to ostatni rejs. 30 stycznia Rosjanie storpedowali "Wilhelma Gustloffa", 11 dni później posłali na dno "Steubena", a w kwietniu zatopili "Goyę". W tej morskiej hekatombie zginęło łącznie 20 tys. ludzi. Wszystkie wraki potężnych liniowców znajdują się w polskiej strefie brzegowej.

O pasjonującej wyprawie na "Steubena" opowiadają: Marcin Jamkowski - podróżnik, fotografik, nurek, kierownik tej podwodnej ekspedycji i Jacek Książak - jeden z uczestniczących w wyprawie nurków.

Gościem Katarzyny Kobyleckiej jest także Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni. Zwraca uwagę, że wraki sę podwodnymi cmentarzami nie powinno się naruszać spokoju zmarłych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłopoty z Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2007 11:23
Sinice i ścieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja ratownicza na Bałtyku. Śmigłowcem po zawałowca

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2009 12:54
Ratownicy ze Śmigłowca Marynarki Wojennej pomogli około 60-letniemu mężczyźnie, który na jednostce do turystycznego połowu ryb prawdopodobnie dostał zawału serca - mówi rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej komandor porucznik Bartosz Zajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

51 statków uwolniono z lodu na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 11:24
Niektóre jednostki tkwiły na Bałtyku kilku dni. Wśród nich były promy pasażerskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuter, który tonął na Bałtyku, wrócił do portu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 07:09
Dyżurny Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego poinformował, że załoga jest cała i zdrowa.
rozwiń zwiń