X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnica Hypatii - wielkiej aleksandryjskiej uczonej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 23:25
Biograf Maria Dzielska obala mity na temat historycznej Hypatii - filozofki i matematyczki - bestialsko zamordowanej u schyłku antyku.
Audio

Gościem audycji była profesor Maria Dzielska - najwybitniejsza znawczyni biografii Hypatii, autorka książki "Hypatia z Aleksandrii" (uznanej swego czasu przez American History Book Club za najlepszą książkę historyczną roku).

Na ekranach kin można właśnie oglądać film "Agora" inspirowany historią życia Hypatii.

W filmie Hypatia jest przedstawiona niezgodnie z prawdą historyczną - mówi Dzielska. Tam jest wolnomyślicielką, osobą, która bierze rozbrat z religią. "Tymczasem historycznie była osobą dogłębnie przesyconą pozyskaniem boskości w życiu doczesnym".

Obraz utrwala ją jako pogańską męczennicę nauki. To zaś osoba, która ostatnia w antyku, broni religii greckiej i rzymskiej, względem rozprzestrzeniającej się w tamtych czasach religii chrześcijańskiej.

Dzielska tłumaczy motywy i przyczyny jej śmierci.

Hypatia to przykład klasycznej filozofki greckiej, która filozofię traktowała jako drogę życia. "Filozof na czołowym miejscu stawia życie wstrzemięźliwe. Życiem swoim świadczy teorii i doktrynie którą głosi" - mówi o poglądach i myśli Hypatii Dzielska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby islamu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 22:05
Opowieści o niezwykłych budowlach, o islamskich królestwach oraz o symbolice sztuki muzułmańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 23:25
Samouk i niebywały talent, obdarzony geniuszem. Początkowo posiadł podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Braki uzupełniał całe życie.
rozwiń zwiń