Czyje prawo?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 22:05
"Dare cuique suum" - dać każdemu co mu się należy. Takie zalecenie sformułował sławny prawnik już w III wieku naszej ery.
Audio

Być może studentom prawa zajęcia z Prawa Rzymskiego wydają się, na pierwszy rzut oka, przestarzałym wymysłem. Jednak okazuje się, że współczesne kodeksy wciąż bardzo wiele czerpią z pierwowzorów sprzed kilkunastu wieków.

Tym razem Artur Wolski wraz z gośćmi - prawniczką - mecenas Jolantą Turczynowicz-Kieryłło oraz filozofem religii - profesorem Zbigniewem Mikołejko - postanowił przyjrzeć się się myśli Ulpiana - sławnego prawnika rzymskiego z Tyru, żyjącego w III w.n.e. Tradycja właśnie jemu przypisuje autorstwo słynnej maksymy o niepodważalności litery prawa: "Dura lex, sed lex" (Twarde prawo, ale prawo). A także np. stwierdzenia: "Nie ma kary bez podstawy", przypominającej ustawodawcom, że egzekwować można dopiero prawo uchwalone.

Jakie odzwierciedlenie mają te dawne tezy w naszym, współczesnym polskim prawie? Czy wpływają jakoś na nasze życie? Jak je rozumiemy? I w końcu, czy prawo stanowione ma jakiś związek z prawem moralnym, w jakim stopniu wywodzi się z etyki?

Zapraszamy Państwa do wspólnych rozważań w połowie Wielkiego Tygodnia.  

Zobacz więcej na temat: prawo Rzym filozofia religia

Czytaj także

Filozofia - wędrówka ku mądrości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 17:20
Filozof to nie zadumany naukowiec, kontemplujący abstrakcyjne zagadnienia w zakurzonym pokoiku. Okazuje się, że filozofowie to ludzie poszukiwani na rynku pracy, gdzyż sztuka abstrakcyjnego myślenia to teraz znaczący atut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie prawa i ile obowiązków matkom?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 22:05
Są trzy określenia charakteryzujące dzisiejsze matki.
rozwiń zwiń