Nauka dla medycyny

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 22:00
Czyli o technicznych rozwiązaniach, które zastosowane w medycynie pozwalają zdiagnozować wiele chorób i łatwiej je leczyć.
Audio

TEMLA

To nowatorska, bardzo precyzyjną metodę diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuc. Opracował ją lekarz z Zakopanego dr Marcin Zieliński. - TEMLA to rozszerzone usunięcie węzłów chłonnych śródpiersia z dostępu szyjnego - mówi. Dzięki zastosowaniu metody TEMLA, można określić, czy w węzłach chłonnych klatki piersiowej są przerzuty nowotworu. Dokładność tomografii wynosi zaledwie 50 proc, a badań endoskopowych ponad 80 proc. Dokładność TEMLI wynosi 98-99 proc.

O pistolecie na złote kule do wykorzystania w neurologii opowiada Jakub Włodarczyk z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PANZłoty OTIS 2010

Złoty OTIS to głównie nagroda konsumencka przyznawana rokrocznie producentom na rynku farmaceutycznym, którzy – zdaniem pacjentów – oferują godne zaufania i rekomendacji preparaty lecznicze i sprzęt medyczny.

Złoty OTIS swoim zasięgiem obejmuje też inne wyróżnienia. W tym roku Międzynarodowa Nagroda Zaufania przypadła między innymi siostrze Józefinie Grabowskiej ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika – lekarce prowadzącej przychodnie dla najuboższych w Kamerunie oraz prof. Zbigniewowi Chłapowi – twórcy Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które organizuje wyjazdy polskich lekarzy wolontariuszy do Kamerunu.

Honorowa Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2010 przypadła Polskiemu Towarzystwu Chorób Nerwowo-Mięśniowych (PTCHNM).

Ludzie cierpiący na te choroby skarżą się na osłabienie mięśni i na zanik mięśni. Część z tych chorób jest uwarunkowana genetycznie, niektóre to choroby nabyte mające charakter zapalenia mięśni.

- Walczymy, aby te choroby zostały uznane za przewlekłe, z czym wiąże się zwiększony standard leczenia - mówiła w Jedynce Katarzyna Kozłowska, przewodnicząca PTCHNM. W tym celu do Minister Zdrowia została wysłana petycja. Chodzi o wpisanie Rdzeniowego Zaniku Mięśni i Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a do wykazu tych chorób  - dodaje.

Prowadził Artur Wolski

(łk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprayem w amebę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2007 08:44
Kanadyjscy naukowcy opracowali szczepionką przeciwko czerwonce
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEDYCYNA: Komórka bardziej zabójcza od tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 09:35
Światowej sławy lekarz, dr Vini Khurana, bije na alarm: w latach 2008-2012 czeka nas wyraźny wzrost zachorowań na nowotwory mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna i okolice: Medyczne temty

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2008 23:56
Z zaproszonymi gośćmi rozmawia Małgorzata Kownacka
rozwiń zwiń