Dziewczyny na Politechniki!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 20:04
Trwa akcja "Dziewczyny na Politechniki", a od tego roku "Dziewczyny do ścisłych!".
Audio

Bianka Siwińska, redaktor naczelna miesięcznika "Perspektywy" i kierownik projektu "Dziewczyny na Politechniki" zachęca dziewczyny, aby przystąpiły do akcji. - Jest ciągłe zapotrzebowanie na inżynierów - mówi. Obok niej w programie udział wzięły prof. Teresa Zielińska z Politechniki Warszawskiej i prof. Maria Nowicka-Skowron - rektor Politechniki Częstochowskiej.


Prof. Zielińska wspomina czasy, kiedy sama studiowała. - Niewiele dziewczyn studiowało nauki techniczne i ścisłe - mówi. Prof. Nowicka-Skowron powiedziała, że Politechnika Częstochowska na starcie około 60 lat temu miała tylko jedną studentkę. - W chwili obecnej jest ich 38 proc. - mówi. - Dzięki akcji obecnie mamy o 100 studentek więcej niż rok temu - powiedziała.

Akcję "Dziewczyny na Politechniki" uważa za bardzo inspirującą i łamiącą stereotypy.
 
Prof. Zielińska zdradza, jakie kierunki preferują dziewczyny. - Są to architektura, biotechnologia i chemia - mówi.

W tegorocznej edycji akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział wezmą następujące uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Politechnika Białostocka; Politechnika Częstochowska; Politechnika Gdańska; Politechnika Koszalińska; Politechnika Łódzka; Politechnika Opolska; Politechnika Poznańska; Politechnika Świętokrzyska; Politechnika Warszawska; Politechnika Wrocławska; Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie. Akcja prowadzona jest od 3 lat.

W nowym, pilotażowym module akcji: "Dziewczyny do Ścisłych!" wezmą udział: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prowadził Krzysztof Michalski

Czytaj także

Studia czas zacząć...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2009 13:52
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia płatne od 2015 roku?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 07:56
Dziś na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektorzy wyższych uczelni zaprezentują projekt „Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rz": Studenci prawa źle przygotowani - sondaż

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009 06:14
Większość studentów prawa chce zdawać na aplikację, ale studia niezbyt dobrze ich do tego przygotowują - wynika z sondażu do którego dotarła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki czesnemu studenci bardziej docenią kształcenie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 14:17
Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że wprowadzenie w Polsce czesnego za studia stacjonarne jest nieuniknione.
rozwiń zwiń