X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dzieci Katynia" Teresy Kaczorowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 20:10
Książka Teresy Kaczorowskiej "Dzieci Katynia" pokazuje losy dzieci polskich oficerów, zabitych w Katyniu.
Audio

- Interesowało mnie, jak potoczyły się losy dzieci zgładzonej polskiej inteligencji. Ciekawa byłam, w jaki sposób bestialska śmierć ich ojców, przez pół wieku otoczona w świecie zmową milczenia, wpłynęła na ich życie. Często wręcz stawiałam siebie w sytuacji dziecka Katynia - w 1940 roku, przeważnie kilkuletniego, a czasem jeszcze w łonie matek - czy poradziłabym sobie w życiu, kiedy samo wspomnienie o tej zbrodni było niebezpieczne - piszę o swojej książce autorka, która była gościem Jedynki.

Prof. Tadeusz Panecki, historyk, mówi, że nie jest to książka historyczna, ale podkreśla jej ogromną wartość. - Książka pokazuje losy rodzin, którym nakazano milczenie przez wiele lat - mówi.

Panecki podkreśla dwa konteksty słowa Katyń. - Pierwszy wiąże się z wydarzeniami sprzed lat. Drugi z walką o prawdę, jaka toczyła się przez lata - mówi prof. Panecki. - "Dzieci Katynia", o których pisze Kaczorowska, mają ogromny udział w dążeniu do tej prawy - dodaje.

Kaczorowska mówi, jak dochodziło do powstania książki. - Są to dzieci nie tylko polskie, ale również amerykańskie, kanadyjskie, litewskie, ukraińskie i izraelskie - mówi. Książka zawiera dwadzieścia reportaży. Każdy z nich to osobny los dziecka polskiego oficera, jeńca obozu w Kozielsku, Starobielsku lub Ostaszkowie.

- Zawsze spotykałam się z nimi w domach. Chciałam zobaczyć jak żyją dzieci polskiej inteligencji sprzed wojny. Tragedia katyńska skazała ich na biedę. Te osoby są ubogie do dzisiaj. Do tej pory państwo nie wynagrodziło im sytuacji, jaka ich dotknęła - mówi. - Z powodu wygnania, zostały skazane na tułaczkę - dodaje.

- Przez wiele lat założono im plastry milczenia. Kiedy już było można o tym mówić, na całym świecie wyrosły katyńskie krzyże - mówi Kaczorowska. - Dziś do Katynia jeżdżą niczym na pielgrzymki. O otwarcie archiwów, o uznanie mordu katyńskiego za ludobójstwo, walczą dziś przed Trybunałem w Strasburgu - dodaje.

Autorka odszukała też dwóch synów polskich oficerów wziętych do sowieckiej niewoli, których ojcom udało się uniknąć śmierci. Podkreśla, że ich los nie był łatwiejszy.

Prowadziła Katarzyna Jankowska

(łk)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia jednego listu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 10:29
8 kwietnia 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń