X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leonardo da Vinci - człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 23:25
Samouk i niebywały talent, obdarzony geniuszem. Początkowo posiadł podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Braki uzupełniał całe życie.
Audio

Leonardo da Vinci, włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. Urodził się 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zaś zmarł 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji.

- Był typowym przykładem postaci renesansu. Wielka indywidualność, bogata i skomplikowana osobowość. Człowiek o niezwykle przenikliwym umyśle. Obserwator świata, otaczającej go  natury przyrody, człowiek o szerokich zainteresowaniach - mówi o da Vinci Magda Tworzowska z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Bardzo interesujące jest jego pochodzenie: jego ojciec był notariuszem, matka zaś wieśniaczką. Otrzymał bardzo podstawowe wykształcenie. - Nie chodził ani do szkoły, ani tym bardziej na uniwersytet. A wiedza akademicka była wtedy niezbędna dl;a wszystkich intelektualistów i myślicieli - mówi Magda Tworzowska. 

Leonardo da Vinci zdaniem Tworzowskiej był samoukiem i niebywałym talentem, obdarzonym iskrą bożą. Geniuszem, posiadającym pierwotnie jedynie podstawowe umiejętności czytania, pisania i liczenia. Resztę wykształcenia uzupełniał natomiast podczas całego życia. - Dzięki współpracy z intelektualistami, wykładowcami różnych uczelni. Braki wiedzy z pierwszych lat życia uzupełniał przez całe życie - mówi Magda Tworzowska.

18 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Leonardo da Vinci - Dama z Gronostajem i inne arcydzieła z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie".

Wystawa potrwa do 30 września 2010 r.

(pm) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dama...wróciła do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 10:55
„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, wypożyczona przez Fundację Książąt Czartoryskich, od połowy października 2009, na wystawę „Od Botticellego do Tycjana”, zorganizowaną w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie wróciła do Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taki obraz: Piero della Francesca "Zmartwychwstanie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 22:08
4 kwietnia 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dama...przybyła do stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 15:18
W ścisłej tajemnicy, specjalnie zapakowany do metalowej skrzyni zabezpieczającej przed wstrząsami i zmianą warunków klimatycznych, najbardziej bodaj znany obraz spośród polskich zbiorów czyli „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci przywieziony został do Warszawy (bezpośrednio z budapeszteńskiego Muzeum Sztuk Pięknych). Na swoje stałe miejsce przy ul. św. Jana w Krakowie wróci dopiero jesienią, po zakończeniu remontu Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leonardo i koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 08:36
Leonardo Da Vinci przewidział, że koniec świata nastąpi w 4006 roku, konkretnie 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Watykańska badaczka, na którą powołuje się brytyjski dziennik "Times" twierdzi, że stosowne informacje artysta miał zakodować w swoim słynnym malowidle "Ostatnia wieczerza". ''
rozwiń zwiń