„Uratowane przed potopem…”

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:05
Od piątku - 14 maja, przez zaledwie 2 tygodnie, będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie zabytki archeologiczne pochodzące z polskich badań ratunkowych w Sudanie w rejonie IV katarakty.
Audio

W uznaniu zasług polskich archeologów Sudańczycy przekazali nam połowę wszystkich znalezisk. Przekazanie zabytków w darze Muzeum Narodowemu przez rząd sudański, jest wyrazem wielkiego uznania dla działań naszych badaczy, ponieważ żelazną zasadą światowej archeologii jest to, że zabytki nie opuszczają kraju pochodzenia.

- Najpierw podzieliliśmy się z sudańską służbą starożytności i oczywiście najlepsze rzeczy zostały w Sudanie, w tym wszystkie dokumenty pisane, co jest zrozumiałe. Sudańczycy podzielili się z nami uczciwie pół na pół. Przy czym mieliśmy coś w rodzaju inicjatywy - ponieważ celem tego partażu było uzupełnienie istniejących już w Polsce kolekcji o zabytki, jakich do tej pory nie mamy - mówi dr Bogdan Żurawski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. - A więc siłą rzeczy nacisk był położony na te okresy, które nie są reprezentowane w zbiorach polskich - dodaje dr Żurawski.

Zdaniem dr Mahmouda El -Tayeba z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego partażu teraz na świecie nie praktykują żadne państwa. W Grecji np. nie wolno wywozić nawet dokumentacji polowej. Można zrobić tylko kopię, ale oryginał musi zostać na miejscu. - W Sudanie tradycja była zupełnie inna - od czasów I kampanii w latach 60-tych XX wieku, rząd zdecydował się na udział połowiczny, ponieważ sam nie włącza się w żaden sposób w tego typu prace archeologiczne mówi dr Mahmoud El -Tayeb.

Prowadziła Katarzyna Kobylecka

(pm)

Czytaj także

Wystawa zdjęć Tomasza Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 16:22
„... jak przedstawić tę krainę zapomnienia, abyśmy wreszcie zechcieli ją poznać? Obszarem olbrzymia, ponad cztery miliony hektarów, zaludniona przez setki tysięcy, może nas zaciekawić, poruszyć, zaskoczyć, nie wielkimi liczbami..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiermasz wydawnictw Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 11:31
W Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowano trzydniowy kiermasz, na którym można taniej kupić wydane przez tę instytucję publikacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majoliki Rafaela

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 09:43
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje naczynia dekorowane w stylu istoriato, inspirowane malarstwem mistrza włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń