„Uratowane przed potopem…”

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:05
Od piątku - 14 maja, przez zaledwie 2 tygodnie, będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie zabytki archeologiczne pochodzące z polskich badań ratunkowych w Sudanie w rejonie IV katarakty.
Audio

W uznaniu zasług polskich archeologów Sudańczycy przekazali nam połowę wszystkich znalezisk. Przekazanie zabytków w darze Muzeum Narodowemu przez rząd sudański, jest wyrazem wielkiego uznania dla działań naszych badaczy, ponieważ żelazną zasadą światowej archeologii jest to, że zabytki nie opuszczają kraju pochodzenia.

- Najpierw podzieliliśmy się z sudańską służbą starożytności i oczywiście najlepsze rzeczy zostały w Sudanie, w tym wszystkie dokumenty pisane, co jest zrozumiałe. Sudańczycy podzielili się z nami uczciwie pół na pół. Przy czym mieliśmy coś w rodzaju inicjatywy - ponieważ celem tego partażu było uzupełnienie istniejących już w Polsce kolekcji o zabytki, jakich do tej pory nie mamy - mówi dr Bogdan Żurawski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademi Nauk. - A więc siłą rzeczy nacisk był położony na te okresy, które nie są reprezentowane w zbiorach polskich - dodaje dr Żurawski.

Zdaniem dr Mahmouda El -Tayeba z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego partażu teraz na świecie nie praktykują żadne państwa. W Grecji np. nie wolno wywozić nawet dokumentacji polowej. Można zrobić tylko kopię, ale oryginał musi zostać na miejscu. - W Sudanie tradycja była zupełnie inna - od czasów I kampanii w latach 60-tych XX wieku, rząd zdecydował się na udział połowiczny, ponieważ sam nie włącza się w żaden sposób w tego typu prace archeologiczne mówi dr Mahmoud El -Tayeb.

Prowadziła Katarzyna Kobylecka

(pm)

Czytaj także

Reportaże, dokumenty, świadectwa: Ich spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 16:06
11 marca 2009, godz. 14:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice pustyni NAZCA

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 22:10
Rozwiązujemy zagadkę naskalnych rysunków na peruwiańskim, pustynnym płaskowyżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy archeolodzy nad Nilem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 12:00
Polscy archeolodzy podsumowują rok swej pracy na stanowiskach w Egipcie. Rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Polacy nad Nilem".
rozwiń zwiń