Nagroda za miłość do mrówek

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 09:28
Polscy młodzi naukowcy nie mają sobie równych i zgarniają kolejne wyróżnienia.
Audio

- Mamy świetnych młodych naukowców – twierdzi prof. Jerzy Madey z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się on w ten sposób do zdobycia przez naszych reprezentantów I i II nagrody w 22. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Gość „Wieczoru Naukowego z Jedynką” podkreślił, że Polska startuje w tym konkursie już od szesnastu lat i w ciągu ostatnich pięciu nasi reprezentanci przywozili z niego pierwszą nagrodę. Więcej wyróżnień mają od nas tylko Niemcy i Wielka Brytania. W tegorocznym konkursie udział wzięło 30 tysięcy młodych badaczy z całego świata.

Jednym z laureatów nagrody jest Łukasz Sokołowski, absolwent XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi, obecnie student II roku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który otrzymał wyróżnienie za pracę "W jaki sposób żerują mrówki Formica cinerea".

- Jeśli chodzi o wiedzę o mrówkach, to jest on chodzącą encyklopedią – zachwala młodego naukowca prof. Jerzy Madey. – Jedna z informacji, którą Łukasz zainteresował jury konkursu,  dotyczyła sposobu prowadzenia przez mrówki wojen. Ludzie wysyłają na nie młodych mężczyzn, a mrówki uważają, że to marnotrawstwo i posyłają… stare kobiety.

- Od małego interesowałem się przyrodą i obserwowałem różne stworzonka na działce. Obecnie hoduję mrówki w domu i cieszę się, że rodzice się do tego przyzwyczaili – opowiada laureat nagrody. – Żałuję tylko, że moja praca, w przeciwieństwie do wielu zaprezentowanych w konkursie, nie ma bezpośredniego przełożenia na życie człowieka.

 W dalszej części programu usłyszymy Justynę Słowiak, która otrzymała wyróżnienie za pracę "Bioróżnorodność, paleoekologia i pozycja taksonomiczna kręgowców środkowotriasowego systemu morskiego Śląska" i Marię  Mach, dyrektora Biura Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Przygotowała Dorota Truszczak

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Fizyka się liczy"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2009 04:57
Znamy zwycięzców katowickiego konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ig Noble 2009 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 11:28
Alternatywne nagrody wręczono już po raz 19.
rozwiń zwiń