Stać nas na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:59
Mamy ludzi, którzy są w stanie opracowywać nowoczesne technologie, ale państwo powinno im w tym pomóc.
Audio

Na 26. miejscu pod względem innowacyjności  znalazła się Polska w najnowszym europejskim rankingu. To daleko w tyle za większością państw Unii Europejskiej.

Czy polscy naukowcy i inżynierowie są w stanie opracować innowacyjną technologię, która podbije świat?

- Musimy znaleźć swoją niszę i tam lokować siły polskich naukowców, jak np. szereg technologii z zakresu optoelektroniki – powiedział w rozmowie z Krzysztofem Michalskim prof. Bogusław Smulski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Za tym muszą jednak podążać dwa elementy: dobrze adresowane i na odpowiednim poziomie finansowanie, jak i wykreowanie odbiorców.

- To nie jest zawsze tak, że nauka reaguje na potrzeby odbiorców i otoczenia, ona często je bardzo wyprzedza – uważa prof. Smulski.

Zdaniem prof. Piotra Moncarza z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii niezwykle ważne dla Polski są technologie energetyczne, gdyż nasz kraj "leży na węglu" i ma wielki potencjał.

– Dzisiaj mamy sytuację, w której wydobywamy go za pomocą XIX wiecznego systemu – podkreślał prof. Moncarz w "Wieczorze odkrywców".

W jego odczuciu naszedł najwyższy czas na podjęcie tematu podziemnego procesowania węgla, wydobywania jego wartości chemicznej, termicznej i energetycznej, bez zjeżdżania górników pod ziemię.

Okazuje się, że reaktory, które w temperaturze 1000 stopni C rozbijają węgiel na atomy, dają kilka razy więcej energii niż elektrownie klasyczne. Właśnie tymi technologiami zajmą się naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej w ramach unijnego projektu Węzeł Wiedzy i Innowacji.

O ich działalności opowiadał w radiowej Jedynce prorektor ds. Nauki Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tomasz Szmuc, który przypomniał, że Polska będzie musiała w najbliższym czasie zmienić profil zdobywania energii, ze względu na unijne ograniczenia zużywania dwutlenku węgla.

W dyskusji wzięli udział także prof. inż. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki w Akademii Górniczo-Hutniczej, który mówił o sieciach rozproszonych i o telemedycynie i dr Robert Filipek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, opowiadający o nowych materiałach ceramicznych.

(pp)

Czytaj także

Brakuje technogeeków: skarży się DARPA

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 18:19
Kraj potrebuje „elitarnej armii futurystycznych technogeeków” by radzić sobie z wyzwaniami przyszłości - stwierdziła szefowa słynnej agencji DARPA, Regina Dugan. DARPA, agencja badawcza rządu USA, ma coraz większy problem ze znalezieniem właściwych specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowacje proekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 16:53
Technologiczny skansen czy liderowanie nowoczesnym rozwiązaniom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo ogranicza rozwój polskiego górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 13:28
Uregulowania prawne dotyczące emisji dwutlenku węgla, stwarzają dla górnictwa węglowego poważne wyzwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz z węgla? - już niebawem!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 16:28
AGH i Instytut Górniczy rozpoczynają badania nad technologią zgazowania węgla pod ziemią.
rozwiń zwiń