X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieło jego życia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 09:00
Andrzej Przewoźnik niemal całe swoje życie walczył o prawdę i pamięć o Katyniu. Przez lata zbierał materiały do własnej książki na ten temat.
Audio

Dzieło jego życia, "Katyń. Zbrodnia. Prawda. Pamięć " dokończyła jego żona Jolanta Przewoźnik.

- Ta książka napisana przez Andrzeja i panią Jolę Adamską była wielką radością mojego męża. Był z niej bardzo dumny. Przygotowywał się do jej napisania dość długo i wydawało się, że to nie będzie jego ostatnia praca - mówiła podczas "Wieczoru Naukowego" żona Andrzeja Przewoźnika.

Historia Katynia była dla niego bardzo ważna. 10 kwietnia 2010 roku sam stał się jej częścią.

- Tak sie złożyło, że złożył ją do wydawnictwa jeszcze przed śmiercią i uznałam, że musi ona trafić do czytelników, bo jest warta zauważenia - mówiła Jolanta Przewoźnik.

Żona historyka podkreśliła, że książka jest wynikiem wielu lat pracy jej męża.

- Jest to wynik wielu lat pracy, doświadczeń, badania dokumentów, zbierania informacji i kontaktów z rodzinami katyńskimi. Ma wymiar nie tylko naukowy, ale także emocjonalny - mówiła podczas rozmowy z redaktor Katarzyną Jankowską Jolanta Przewoźnik.

Książka "Katyń. Zbrodnia. Prawda. Pamięć" jak tłumaczyła jej współautorka Jolanta Adamska,  jest podsumowaniem wielu lat pracy szefa Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Andrzej Przewoźnik pracował nad nią 18 lat.

Przewoźnik był nie tylko szefem instytucji od sparw upamiętniania, ale był także współtwórcą wydarzeń, które kreował jako historyk. To dzięki jego uporowi, po wielu żmudnych latach przygotowań doszło do otwarcia polskich cmentarzy wojennych w miejscach, gdzie 60 lat temu zbrodniarze ukryli po zamordowaniu zwłoki polskich jeńców z trzech obozów specjalnych - Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska.

- Bardzo chciał, aby zbrodnia katyńska i zbrodnie z nią związane znalazły trwałe miejsce w świadomości Polaków - stwierdziła współautorka książki.

Jak tłumaczyła Adamska - Andrzej Przewoźnik miał specjalne podejście do sprawy katyńskiej. Uważał, że tylko przedstawienie całokształtu dziejów związanych z Katyniem jest w stanie uświadomić nie tylko Polakom, co tak naprawdę się tam wydarzyło i dlaczego to jest tak ważne.

Aby wysłuchać rozmowy na temat życia, pracy zawodowej i naukowej Andrzeja Przewoźnika, wystarczy kliknąć „Wspomnienie o Andrzeju Przewoźniku” w boksie „Posłuchaj”.

Patronat nad książką "Katyń. Zbrodnia, prawda, pamięć" objęło Polskie Radio.

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Przewoźnik o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 09:03
Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa ma nadzieję, że zaproszenie premiera do Katynia będzie początkiem wyjaśnienia tej zbrodni. Zaproszenie wystosowano wczoraj, podczas rozmowy telefonicznej Władimira Putina z Donaldem Tuskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyńska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 07:00
Ukazała się książka Andrzeja Przewoźnika o historii zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń