Walka z rakiem trwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 08:45
Do tej pory poszukiwanie lekarstwa na tę chorobę było jak błądzenie we mgle. Teraz naukowcy postanowili zmienić metody działania.
Audio

- Na początku XXI wieku zarówno instytuty naukowe, jak i firmy farmaceutyczne, stanęły przed bardzo ważnym wyzwaniem. Okazało się, że w poprzednim wieku większość naukowców poszukiwała skutecznych leków na raka, nie wiedząc za bardzo, jakie są przyczyny jego powstawania - uważa dr Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

W rozmowie z Arturem Wolskim powiedział, że próby te zakończyły się wielką porażką. W chwili obecnej część leków jest nazywana chemioterapią i jest dostępna na rynku. Obecnie cały nurt badań skierował się nie w rejony poszukiwania leków, ale w kierunku opracowywania prostych testów diagnostycznych, które pozwolą na rozpoznanie i odnalezienie miejsc powstawania nowotworów w bardzo wczesnych fazach.

- Markery, które znajdują się w organizmie, to cząsteczki, zwykle białka, o określonej budowie, które są określane jako sygnalizatory pewnych stanów prowadzących do rozwoju określonego rodzaju nowotworu – podkreślił naukowiec w programie "Naukowy Wieczór z Jedynką".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki mogą one występować w osoczu krwi, jak i we wszystkich innych płynach ustrojowych. Naukowcy dążą do stworzenia markerów, które są zewnętrznokomórkowe, czyli wyprodukowane w laboratorium. Starają się "nauczyć" je tego, aby rozpoznawały markery, które znajdują się w organizmie ludzkim.

- Takie cząsteczki, które my tworzymy, mają określone, specyficzne cechy, pozwalające im rozpoznać to, co chcemy zobaczyć, co się dzieje w organizmie. Robiąc test diagnostyczny zależy nam na tym, by zobaczyć czy to się świeci, czy coś jest wygaszone, czy coś daje jakąś określoną reakcję. Dzięki nim łatwo będzie można określić w jakim tempie wzrost nowotworu jest powodowany w organizmie i w jakiej fazie rozwoju się znajduje – zaznacza  dr Marcin Drąg.

W dalszej części audycji prof. dr hab. inż. Marek Kurzyński z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej prezentuje najnowsze badania z inżynierii medycznej, które prowadzone są w jego uczelni. W 2010 roku obchodzimy 100 lat tej szkoły, a uroczystościom patronuje Program Pierwszy Polskiego Radia.

Prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków opowiada zaś o zdobyczach wiedzy dotyczących opracowania nowych antybiotyków, możliwości leczenia nimi oraz interakcji z bakteriami i wirusami.

(pp)

Aby wysłuchać rozmowy  "Walka z rakiem trwa”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 14:00
W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada ok. 4 tys. kobiet; połowa umiera. Polki niechętnie chodzą do ginekologa. Nowelizacje mają to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieto, przebadaj się

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 08:45
Badania profilaktyczne wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy są bezpłatne, ratują życie i zdrowie - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wcześnie wykryj raka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:41
Z rakiem szyjki macicy można żyć kilka lat, bo późno daje objawy choroby. Żeby go uniknąć, wystarczy regularna cytologia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stać nas na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:59
Mamy ludzi, którzy są w stanie opracowywać nowoczesne technologie, ale państwo powinno im w tym pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieto, badaj się!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 08:00
Rak szyjki macicy rozwija się wolno od 12 do 15 lat. Największa grupa ryzyka to kobiety, które się nie badają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tym nie powinniśmy oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 20:37
Polska nauka potrzebuje większych funduszy i mądrego promowania najzdolniejszych naukowców - podkreślają uczestnicy debaty.
rozwiń zwiń