Nowy Rok mamy już od kilku dni!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 09:00
2011 rozpoczął się w nocy z 21 na 22 grudnia, kiedy słońce zawróciło nad zwrotnikiem Koziorożca i zaczęło się do nas zbliżać – twierdzi Wojciech Jóźwiak, biofizyk.
Audio

Gość "Wieczoru Naukowego"  w rozmowie z Katarzyną Jankowską, tłumaczy dlaczego huczne obchody nadejścia Nowego Roku świętujemy dopiero 31 grudnia.

- Taka jest nasza prastara tradycja – stwierdza gość Jedynki. – Ten zwyczaj pozostał nam po Starożytnym Rzymie, bo to właśnie Rzymianie zaczynali liczenie czasu od stycznia – tłumaczy Wojciech Jóźwiak, biofizyk, redaktor naczelny portalu Taraka. 

Początek roku w wielu kulturach następuje w różnym momencie. Zawsze zależy od jednego z trzech momentów zwrotnych. Jest związany z przesileniem zimowym, albo ze zrównaniem nocy jesienią, jak jest w kalendarzu żydowskim lub zrównaniem nocy z dniem na wiosnę, co jest charakterystyczne dla kalendarza chińskiego.

- Najważniejszy jest jednak sam fakt, że coś nowego się zaczyna – podkreśla gość "Wieczoru Naukowego". – Zostawiamy wszystko co stare, czasami złe i zaczynamy nowy rozdział – dodaje Jóźwiak.

Początek nowego bywa różny, ale może on być bardzo zaskakujący.

- Jednym z ciekawszych rytuałów jest obyczaj z Bałkanów, gdzie na Nowy Rok palono badniaka, czyli kloc dębu – mówi gość Jedynki. – Podczas nocy noworocznej taki kawał drzewa był palony na popiół, który według wierzeń miał właściwości lecznicze i magiczne – dodaje.

Według Wojciecha Jóźwiaka nadchodzący Nowy Rok może być bardzo interesujący ze względu na układ planet, który astrologowie teraz obserwują.

- Podobny układ planet już był około 40 lat temu – mówi Jóźwiak. – Wtedy rozwinął się ruch hipisów, powstała muzyka rockowa, a młodzież buntowała się na potęgę. W najbliższym czasie możemy spodziewać się na świecie równie spektakularnych wydarzeń – twierdzi Jóźwiak.

 (ah)

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij "Mamy już Nowy Rok"  w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hindusi wyczytują z nieba złe wróżby

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 08:13
Przesądni mieszkańcy Indii są zaniepokojeni zjawiskami astronomicznymi, towarzyszącymi początkom 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorna schadzka Księżyca z Jowiszem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 08:50
Jedno z bardziej efektownych zjawisk na niebie będzie można zaobserwować we wtorek 16 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwujemy narodziny czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:15
Materia po wybuchu supernowej świeci jasno w promieniach X. Czy widzimy młodą czarną dziurę o masie 5-10 mas Słońca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone karły w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 10:45
Astronomowie odkryli, że małe, słabe gwiazdy, znane jak czerwone karły, są liczniejsze niż do tej pory sądzono. Na tyle liczne, że całkowita liczba gwiazd we wszechświecie może być nawet trzy razy większa od dotychczasowych szacunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursydy na grudniowym niebie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 12:20
W środową noc 22 grudnia będzie można obserwować na niebie rój Ursydów.
rozwiń zwiń