X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolory wojny – Warszawa’39

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 10:17
Zdjęcia z oblężenia Warszawy na kolorowej kliszy zrobił amerykański fotoreporter Julien Bryan.
Audio

Barwne  fotografie Warszawy we wrześniu 1939 roku znalazły się w albumie Kolory Wojny, wydanym przez wydawnictwo Karta. Zdjęciom towarzyszą wspomnienia spisane przez amerykańskiego fotoreportera, Juliena Bryana

Bryan przyjechał do Warszawy w pierwszych dniach września 1939 roku, przeświadczony o tym, że działania wojenne przebiegać będą powoli i dotarcie do Wisły zabierze wojskom niemieckim jeszcze wiele dni. - Zaskoczony blokadą miasta, zmuszony był pozostać w bombardowanej polskiej stolicy przez dwa tygodnie – opowiada słuchaczom "Historycznego Wieczoru z Jedynką” dr Jacek Sawicki z IPN.  Fotoreporter, wzięty za szpiega, zwrócił się do prezydenta miasta, Stefana Starzyńskiego o zgodę na wykonywanie zdjęć. Otrzymał nie tylko pozwolenie, ale także samochód z kierowcą i misję pokazania wolnemu światu, jak walczyła Warszawa.

Amerykanin fotografował  w Śródmieściu, na Woli, a przede wszystkim w biednych dzielnicach Pragi. Dokumentował bombardowania, dramat ludności cywilnej, zabitych. Z Warszawy udało mu się wydostać 21 września, kiedy to strony konfliktu ogłosiły kilkugodzinny rozejm i oblegający miasto Niemcy zezwolili na ewakuację obywateli krajów neutralnych.
Według Aleksandry Janiszewskiej, sekretarz wydawnictwa Karta, zdjęcia Bryana  są  wyjątkowe z dwóch powodów. Amerykański fotoreporter był wyraźnie  życzliwy Polakom. - Inne znane kolorowe fotografie ukazujące te wydarzenia, wyszły spod ręki członków propagandowego oddziału niemieckiego, ale one pokazują zupełnie inną historię – mówi Janiszewska.
Poza tym  Bryan posługiwał się kolorowymi filmami Kodaka, które zabrał ze sobą, by przetestować to nowatorskie rozwiązanie.

W drugiej części albumu opowiedziane są późniejsze losy niektórych z bohaterów zdjęć, odszukanych przez fotografa w trakcie jego wizyty w Warszawie w 1958 roku. W trakcie audycji Katarzyna Jankowska rozmawia z jednym z nich, z Zygmunt Aksienowem, „chłopcem z kanarkiem”.

(lu)

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Wrzesień'39” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak