X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mowa dzieci trudna jest

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 10:29
Nie tylko rodzice, ale i specjaliści, uważają, że język dziecięcy jest jednym z najtrudniejszych do opanowania.
Audio

- Dziecięca wyobraźnia to coś, czego się nie da się w naukowy sposób objąć – powiedział Damian Strączek, autor książki "I kto to papla?".

Przyjrzyjmy się kilku słowom, którymi mogą zaskoczyć nas najmłodsi. Okazuje się, że "migadełko" to kierunkowskaz, "wykopówka" to kopiec kreta, "miła derka" to kołderka, "rzeźba wisząca" to wierzba płacząca, "scypcoł" to zaś krab.

Gość "Słowoteki" podkreślił, że " językowych wszechświatów dziecięcych" jest tyle, z iloma dziećmi mamy do czynienia. Jego zdaniem dobrze jest samemu badać słownictwo naszych dzieci, gdyż jest to fascynujące zjawisko.

Według niego taka współpraca z dzieckiem, ośmielanie go, bardzo pozytywnie wpływa na jego rozwój.

W rozmowie z Agnieszką Kunikowską zaznaczył, że dziecko w świeży sposób podchodzi do obserwowanego świata, a materiał językowy, podsuwany mu przez rodziców, traktuje z dużą dowolnością. Stąd biorą się nowe związki znaczeniowe, gdyż wyobraźnia maluchów pracuje na przyspieszonych obrotach.

- Wyraz "mama" językoznawcy uważają za słowo archetypiczne, występujące w wielu językach świata. Prawdopodobnie wiąże się ze zdolnością aparatu mowy dziecka do wypowiadania właśnie tych głosek – podsumował Damian Strączek.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Mowa dzieci trudna jest" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecięcy strach ma wielkie oczy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 20:30
Lęk może być elementem naturalnego rozwoju dziecka, ale kiedy jest zbyt silny może przybrać postać zaburzenia nerwowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucz dziecko, jak być szczęśliwym!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 07:50
Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest równie ważna, jak umiejętność wiązania butów.
rozwiń zwiń