Mars - niespełnione marzenie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 14:00
W Instytucie Problemów Biofizycznych w Moskwie trwa oryginalny eksperyment - symulowana misja Mars500.
Audio

Sześciu śmiałków - Rosjanie, Chińczyk, Francuz i Włoch - zostało zamkniętych w specjalnym kompleksie, aby wykonać symulowany lot na Marsa. Eksperyment rozpoczął się 3 czerwca 2010 roku  i ma potrwać 520 dni, tyle ile przewidywany lot na Czerwona Planetę  i powrót na Ziemię.  

Na początku tygodnia kosmiczna ekipa dokonała  symulowanego lądowania. Celem misji jest przede wszystkim zbadanie jak zachowują się ludzie m.in. w warunkach długiej izolacji i długiego okresu ciemności.- Mars500 to wspaniały eksperyment, bo bada interakcję grupową ludzi - stwierdził Andrzej Kotarski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Gość "Wieczoru Naukowego" dodał jednak, że wciąż nie wiadomo jak zachowują się ludzkie organizmy w warunkach grawitacji marsjańskiej. - Będziemy wiedzieli jak się zachowujemy, jak współdziałamy, ale jak zachowują się nasze organizmy w takich warunkach jest wciąż wielką niewiadomą – mówił Kotarski.

Przeszkodę stanowi ludzki organizm. Wiadomo już, że na Marsie w wyniku demineralizacji zanikają kości. Podobnie dzieje się z mięśniami i czerwonymi krwinkami. - Najgorsza jest trwała demineralizacja kości. Owszem, można później częściowo odzyskać tę sprawność na Ziemi, ale niestety nie całkowicie. Jest to podobne do osteoporozy – opowiadał wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego podczas rozmowy z redaktor Dorotą Truszczak.  

Na Marsie inaczej pracuje także ludzkie serce. - Astronauci po powrocie z Marsa mdleją. Oni nie wstają, a zostają przewiezieni do Centrum Medycznego, gdzie przechodzą proces readaptacji do warunków ziemskich, by mogli funkcjonować w warunkach ziemskich – tłumaczył Kotarski.

Gościem Redaktor Doroty tłuszczak był także Łukasz Wilczyński z "Mars Society", który opowiadał o najciekawszych projektach i programy lotów na Marsa.

W latach 60 ubiegłego wieku amerykański Instytut RAND Corporation zapowiadał, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat powstanie baza na Marsie. Od tego czasu minęły kolejne  dekady i  wcale nie jest bliżej na Czerwoną Planetę. - Zaczęło się od misji bezzałogowych, mija już prawie 50 lat od pierwszej sądy, która przeleciała wokół Marsa i dostarczyła zdjęcia Czerwonej Planety - mówił podczas audycji Wilczyński.

(mb)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór Naukowy” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Zanim polecą na Marsa pobędą w metalowym pudle

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 20:56
Czterej europejscy ochotnicy zgodzili się, by zamknięto ich w metalowych kontenerach na 18 miesięcy. Naukowy eksperyment ma na celu zbadanie wytrzymałości człowieka przed planowanymi misjami kosmicznymi na Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Wybuch w Wielkim Zderzaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 14:13
Europejscy naukowcy przeprowadzają kolejne eksperymenty, które mają wyjaśnić powstanie wszechświata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciężarówka" leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 06:35
Z europejskiej bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartował Automatyczny Statek Transportowy, chluba europejskiej astronautyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA zaprezentowała zdjęcia komety Tempel 1

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:21
Zdjęcia wykonała sonda Stadust-NExT podczas przelotu koło jądra komety. Widać na nich m.in. krater wytworzony uderzeniem "pocisku" wysłanego przez sondę Deep Impact w 2005 r.
rozwiń zwiń