Herbata jest stara jak świat

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2011 08:00
Ojczyzną herbaty są Chiny, tam od wieków pija się ją by zapomnieć o hałasie świata.
Audio

Trudni określić dokładną datę wykorzystania liści herbaty. Pewne jest, że było to wieki temu.

Gość wieczoru Naukowego Jedynki, Anna Włodarczyk, sinolog i absolwentka Centrum Sztuki  Herbaty imienia Lu Yu w Tajpej, przytacza legendę chętnie rozpowszechnianą w Chinach, o panującym w trzecim tysiącleciu przed naszą erą, Boskim Rolniku, który uprawiał herbatę.

- To jest jednak tylko legenda – stwierdza Anna Włodarczyk. - Wśród badaczy chińskich potwierdzeniem odkrycia herbaty jest słowo pisane – dodaje gość Wieczoru Naukowego.

Za pierwszy, pewny dokument, będący dowodem na obecnośc herbaty w Chinach, jest umowa sporządzona w I wieku przed naszą erą, przez urzędnika ze służącym. Z jej treści wynika, że umowa dotyczyła między innymi kupowania, parzenia i podawania herbaty.

- Umowa nie jest tylko dowodem, ale również kopalnią wiedzy – stwierdza  gość Jedynki. - Dowiadujemy się z niej, że  już wtedy służący nie zrywał liści herbaty z krzewów, tylko udawał się na targ po jej zakup , a to jest dowód, że była ona już wtedy przetwarzana.

Świętym patronem herbaty został Lui, który w VII wieku stworzy ł Wielką Księgę Herbaty, niesamowicie popularne wśród Chińczyków dzieło.

Do Japonii herbata dotarła nieco później. Według japonistki, gościa Wieczoru Naukowego Urszuli Mach, nauczycielki drogi herbaty stylu Urasenke, do kraju kwitnącej wiśni dotarła w VII wieku.

W Europie herbata dotarła najwcześniej do Rosji, a także Holandii. Kolejnie poznawali ją Anglicy, gdzie zwyczaj jej picia mocno się rozwinął.   

(ah)

Aby wysłuchać całej audycji Katarzyny Kobyleckiej, wystarczy kliknąć " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Chiński tygrys pokonał japońskiego tygrysa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 15:30
Stało się to, co przepowiadano już od pół roku. Chiny gospodarczo wyprzedziły Japonię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka Chin druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 07:30
Opublikowane wczoraj przez Japończyków dane ostatecznie potwierdziły – gospodarka Kraju Środka jest druga na świecie.
rozwiń zwiń