X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konflikt między wiarą a nauką nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 12:30
80 procent fizyków zajmujących się początkami wszechświata wierzy w Boga.
Audio

- Fizyk wierzący używają tych samych równań, opisują to same zjawisko, dochodzą do tych samych wniosków, przy pomocy tej samej metodologii. Tylko jeden stwierdzi na końcu, że jest to odbicie doskonałości Boga, a drugi stwierdzi, że świat jest taki jaki jest – tłumaczy podczas "Wieczoru Naukowego" profesor Krzysztof Meissner, fizyk.

Są jednak też tacy, którzy wciąż podważają istnienie Boga. Jednym z nich jest znany brytyjski fizyk Stephen Hawking, który w swojej najnowszej książce "The Grand Design" (Wielki projekt) pisze: Bóg nie był potrzebny do stworzenia świata a Wielki Wybuch był nieuniknioną konsekwencją praw fizyki.

Teza brytyjskiego naukowca zdaniem profesora Krzysztofa Meissnera jest zdumiewająco bezpodstawna. - Jestem zdziwiony, że Hawking będąc genialnym fizykiem potrafi mówić takie dziwne rzeczy, nieuzasadnione i z niczego nie wynikające – stwierdza profesor. Meisner podejrzewa, że powodem wypisywania tego typu teorii przez Brytyjczyka może być chęć podwyższenia sprzedaży książki.

W opinii gościa Jedynki nie można w sposób naukowy zaprzeczyć bądź potwierdzić istnienie Boga. - Nauka i wiara nie są rzeczywistościami z tej samej płaszczyzny. Nie jest tak, że jak zwiększa się nasza wiedza w ramach nauki to kurczy się nasza wiara. Wiara może dawać nam znaczenie rzeczy, a nie opisywać je w sposób sprzeczny, czy też prostopadły do nauki – tłumaczy profesor.

Jego zdaniem nie istnieje konflikt między nauką i wiarą. - Jest albo pierwotne tak, czyli Bóg istnieje, albo pierwotne nie: nie istnieje – konstatuje Meissner.

Podobne zdanie na temat sprzeczności między nauką i wiara ma ksiądz dr Grzegorz Bugajak. Jak tłumaczy, nauka i fizyka stawiają sobie inne pytania. Są niezgodne, bo dotyczą innych sfer rzeczywistości. - Jeśli założymy nawet, że Hawking ma rację i nawet, gdyby mu uwierzyć, że odkryto ostateczną teorię, która wyjaśnia istnienie świata, to dlaczego on powstał w tym wielkim wybuchu to należy zapytać: skąd wzięły się prawa fizyki które każą temu wszechświatowi zaistnieć – pyta profesor i stwierdza, że na te pytanie fizyk nie odpowie.

Spotkanie wiary i nauki to zarówno ryzyko, jak i wyzwanie. I dla wiary, i dla nauki. Sobór Watykański II uznał autonomię różnych dziedzin życia – czy oznacza to, że płaszczyzny wiary i nauki nie mają punktów wspólnych, a może nadal pozostają w konflikcie zwłaszcza w obszarze kosmologii?  

W encyklice "Fides et ratio" z 1998 roku Jan Paweł II wskazuje na komplementarność obu tych obszarów, choć uznaje ich odmienność w sposobach dochodzenia do  prawdy. Chociaż nauki przyrodnicze nie są głównym przedmiotem zainteresowań "Fides et ratio", to jednak encyklika stanowi punkt wyjścia do rozważań nad aktualnym stanem relacji pomiędzy współczesnym przyrodoznawstwem a religią. Dyskusję na ten temat podczas "Wieczoru Naukowego" podjęli: ks.  dr Grzegorz Bugajak  (Wydział Filozofii Uniwersytetu  Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof.Krzysztof Meissner – fizyk  (Uniwersytet Warszawski).

Audycję przygotowała Dorota Truszczak

Jedynka zaprasza w tym tygodniu na cykl audycji poświęconych naukom Jana Pawła II zatytułowanych "Wiara i rozum".

(mb)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Wiara i nauka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co było przed Wielkim Wybuchem?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 13:30
Historia lubi się powtarzać. Dwóch fizyków przekonuje, że wiele było też Wielkich Wybuchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apokryfy Nowego Testamentu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 13:30
Na temat życia Jezusa Chrystusa możemy przeczytać nie tylko w Ewangeliach Nowego Testamentu. Są teksty, które bardzo odbiegają od znanych nam historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyboista droga do poznania prawdy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 11:44
Nie da się oddzielić wiary od nauki. Błędem jest też przeciwstawianie ich sobie - twierdzą goście "Naukowego Wieczoru z Jedynką".
rozwiń zwiń