X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świadek historii: Wiesław Chrzanowski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 19:18
Syn ministra II RP, Powstaniec Warszawski, opozycjonista - wspomina swoje dzieciństwo i młodość.
Audio
  • "Świadkowie historii" - Wiesław Chrzanowski wspomina swoje dzieciństwo i młodość

Przez najbliższe kilka tygodni czasy PRL-u na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominać będzie Wiesław Chrzanowski - w czasach stalinowskich więzień polityczny, a potem opozycjonista i działacz Solidarności.

- Właściwie karierę zaczął dopiero w wieku emerytalnym -  mówi Andrzej Sowa, jeden z twórców cyklu "Świadkowie historii".  W PRL, choć zdał egzamin adwokacki, nigdy nie dostał prawa wykonywania zawodu.  Potem został ministrem sprawiedliwości i Marszałkiem Sejmu. Dorota Truszczak zapewnia, że to niezwykła postać, wielki humanista, człowiek o otwartym umyśle.

- Brał udział w Powstaniu Warszawskim, choć od początku nie wierzył w jego sens. Uważał, ze to marnowanie narodowej substancji - relacjonują autorzy cyklu.

Jego dewizą życiową są słowa Karola Huberta Rostowskiego: "Kochać życie znaczy tyle, co kochać walkę. A kochać walkę znaczy tyle, co wierzyć w swoje posłannictwo".

W cyklu "Świadkowie Historii" prezentowane są wspomnienia z czasów PRL, a o swoim dzieciństwie marszałek  Wiesław Chrzanowski opowiedział w "Naukowym wieczorze"  Jedynki. O tym jak wydawał szkolną gazetkę i jak nic z tego nie wyszło. O ojcu, przed którym drżał, gdy trzeba było przedstawić lekcje, zwłaszcza z łaciny. I o Irce, sympatii, której siostra Hanka stała na czele Szarych Szeregów.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Wiesław Chrzanowski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Kudrycka: ta ustawa poprawi jakość nauczania

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 14:48
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiedz nam o Bohaterze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 19:49
Poznaliśmy laureatów konkursu IPN "Kalejdoskop pamięci. Polska i Polacy w latach '39 – '89" organizowanego dla gimnazjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy usłyszeli muzykę, jaką rozbrzmiewają gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 20:28
Międzynarodowej grupie astrofizyków kierowanej przez prof. Billa Chaplina udało się "usłyszeć" muzykę, jaką rozbrzmiewa ok. 500 gwiazd obserwowanych przez teleskop kosmiczny NASA Kepler.
rozwiń zwiń