Skrzydlate Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 14:30
Chwyćmy się pazurami lotnictwa albo będziemy żyć w Polsce znanej tylko ze smalcu i kiszonych ogórków - stwierdzili założyciele Doliny Lotniczej.
Audio

- Gdy w 2003 roku tworzyliśmy Dolinę Lotniczą i powiedzieliśmy, że będzie tu sto firm, to ludzie pukali się w czoło, nie wierzyli - mówi Marek Dalecki, szef tego przedsięwzięcia. Dzisiaj zrzeszające 90 firm podkarpackie stowarzyszenie Dolina Lotnicza jest jednym z największych producentów części lotniczych w Europie.

Podkarpacie od dawna było uznawane za region opóźniony gospodarczo. Twórcy Doliny postanowili odbudować jeden z nielicznych w regionie przemysłów - lotniczy, który podupadł, gdy zabrakło głównego klienta, ZSRR.

Nie wszyscy wiedzą, że teraz podwozie i silnik każdego boeinga ma polskie części, wyprodukowane własnie na Podlkarpaciu. Sami założyciele Doliny Lotniczej zaznaczają, że nie osiągneliby takiego sukcesu, gdyby nie świetnie wykwalifikowani pracownicy, doceniani na całym świecie, i ogromne chęci.

- W biznesie trzeba każdy fakt traktować jako szansę - stwierdza Marek Bujny, prezes Ultratech, jednej z firm korporacyjnych. Przypomina, że największe fortuny finansowe czy giełdowe budowano nie na okresach "prosperity", tylko kryzysu. - Trzeba kochać swój region, trzeba chcieć dać coś z siebie. To wystarcza, żeby wygrać - radzi gość "Naukowego Wieczoru z Jedynką".

(AK)

Aby wysłuchać audycji Artura Wolskiego, wystarczy wybrać dźwięk "Skrzydlate Podkarpacie" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wysyp inwestycji lotniskowych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 09:52
Do 2012 roku w Polsce mają powstać co najmniej trzy nowe porty lotnicze - w Gdyni, Modlinie i Lublinie. W tych dwóch ostatnich miastach ruszyły już prace ziemne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samoloty to ich pasja

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 09:00
Nasi naukowcy z Instytutu Lotnictwa pracują nad wieloma nowoczesnymi projektami, a ich osiągnięcia są doceniane na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podkarpaccy winiarze rozwiną skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 11:02
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki zapowiedział zmiany w prawie, aby podkarpaccy winiarze mieli ułatwioną sprzedaż swoich wyrobów.
rozwiń zwiń