X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiedźma – kobieta, która wie więcej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:46
Dwieście lat temu w Reszlu na Warmii doszło do procesu i spalenia ostatniej czarownicy w Europie Barbary Zdunk.
Audio

Jednocześnie był to ostatni taki proces w historii nowożytnej naszego kontynentu.

Bohaterka wydarzenia była mieszkanką niedalekich Bartoszyc. Oskarżono ją o czary, które spowodowały pożar w miasteczku. Legenda głosi, że kat, zanim zapalił stos, udusił oskarżoną, by nie płonęła żywcem.

Historia wciąż jest w pamięci mieszkańców Reszla, którzy planują zrealizować sztukę na ten temat.

Dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury, zaznaczył, że wiara w magiczne umiejętności niektórych osób jest tak stara jak świat. W jego opinii nie mamy przekazów z okresu przedpiśmiennego dotyczącego magii; jedynymi pewnymi źródłami są malowidła odnalezione w jaskiniach.

– Znany jest nam obraz tzw. Wielkiego Czarodzieja z jaskini w Lascaux; zapewne był on szamanem. Jednym z najstarszych zabytków piśmiennych, dowodzących wiary w czarownice jest Stary Testament. W Księdze Wyjścia w tzw. Kodeksie Przymierza, jeden z przepisów, danych ludziom przez Boga poprzez Mojżesza, głosił: nie pozwólcie żyć czarownicy. W innym miejscu znajduje się zapis, że grzechem jest nie tylko rzucanie zaklęć, lecz także niedoniesienie kapłanom o zasłyszanym rzuconym zaklęciu – informował w "Letnim Wieczorze z Jedynką pod Gwiazdami".

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że czarownica, wiedźma, to kobieta, która wie więcej niż inni. Zaznaczył, że kobiety dłużej żyją w większości społeczności i nieraz zajmowały się leczeniem. Z tego powodu miały ponadprzeciętną wiedzę.

– To, że osoby te mogą szkodzić ludziom, wzięło się z wierzeń Germanów, którzy utrzymywali, że kobiety posiadają wielką moc. Łączono to z tym, co magiczne, co ponadnaturalne. Gdy przyjęli chrześcijaństwo, to już w szóstym wieku n.e. rozpoczęły się u nich procesy czarownic. Wierzono, że diabeł musi mieć ludzkich pomocników, by czynić zło na ziemi. Kobieta jest słabsza i dlatego uważano, że może służyć Złu. Zaznaczano, że diabeł ma też potrzeby seksualne, które realizuje w kontaktach z czarownicami – tłumaczył.

Dr Andrzej Krasnowolski podkreślał, że Kościół katolicki długo bronił się przed tymi germańskimi zabobonami. Na synodzie zwołanym w 785 roku nałożono karę śmierci na tych, którzy posądzali innych o czary. Canon Episcopi z roku 906 głosił, że wiara w czary jest herezją.

– Sytuacja zmieniła się dopiero w XIII wieku. Trwają debaty uczonych, z czym związany jest rozkwit wiary w czarownice w wiekach od XV do XVIII. Głównym wyjaśnieniem jest twierdzenie, że okresy zamętu społecznego, niepewności, sprzyjają wierze w czary – podsumował.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

(pp)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka kontra religia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 10:30
Konfrontacja teorii naukowych renesansowych badaczy: Kopernika, Bruna i Galileusza z nauką Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe zabawy w Boga

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:00
Człowiek wciąż próbuje "ulepszyć” człowieka, sklonować go, stworzyć sztuczne życie. A co na to Bóg?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarot: poznaj jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 17:00
W epoce renesansu tarot był grą dworską. Z czasem zaczęli się nim posługiwać magowie i kapłani. W cyklu "Księga Tajemnic" opowiemy o jego tajnikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Starego Testamentu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 11:00
Historycy starożytności od lat debatują, ile prawdy historycznej zawierają biblijne opowieści. Wciąż nie wiemy jednak, czy Hebrajczycy zamieszkiwali Egipt i czy Abraham oraz Mojżesz naprawdę istnieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prośby z całego świata o relikwie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 02:00
Krakowska kuria otrzymuje mnóstwo próśb o pamiątki po papieżu Janie Pawle II.
rozwiń zwiń