X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienia Stanisława Cioska w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 12:55
Od 15 sierpnia br. kolejnym bohaterem cyklu "Świadkowie Historii", autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy będzie Stanisław Ciosek.
Audio

Audycje emitowane będą codziennie o godzinie 12.50.

Jak wspominał gość radiowej Jedynki, po jego narodzinach cała wieś plotkowała o tym, że jego matka urodziła potwora, gdyż ważył ponad pięć kilo. Do dziś pamięta, jak obserwował bitwę lotniczą samolotów i dostał za to lanie od ojca. – Pamiętam też straszny obrazek aptekarza zamordowanego na wsi przez Niemców w okrutny sposób – wspomina w "Letnim Wieczorze z Jedynką pod Gwiazdami".

Podkreślał, że pochodzi z rodziny nauczycielskiej, co – jak sądzi – miało wpływ na całe jego życie. Tłumaczył, że z tego powodu zawsze szanował państwo i jego instytucje. Dodał, że ma w sobie zarówno krew chłopską, jak i robotniczą, ponieważ jego dziadek był kolejarzem.

– Po wojnie moi rodzice także pracowali jako nauczyciele. Przyszła nowa władza, a oni uczyli lojalności. Mój ojciec z wiejskiego nauczyciela stał się inspektorem oświaty w powiecie pod Wrocławiem – zaznaczył.

Stanisław Ciosek wspominał, że przeniesienie się jego rodziny na zachodnie Ziemie Odzyskane było odkrywaniem wielu nowych rzeczy, o których do tej pory nie mieli pojęcia, jak np. bateria wodna. Podkreślił, że zawsze miał odczucie, że to były polskie ziemie wygrane na najeźdźcach.

Stanisław Ciosek urodził się w 1939 r. w Pawłowicach koło Radomia. Studiował w Sopocie (1957-1961) i tam rozpoczął błyskawiczną karierę polityczną. Szybko awansował w ruchu studenckim (przewodniczący Rady Naczelnej ZSP), następnie został posłem na sejm PRL i funkcjonariuszem partyjnym (pierwszy sekretarz KW PZPR w Jeleniej Górze). W latach 80. był wieloletnim ministrem, sekretarzem i członkiem Biura Politycznego KC PZPR, bardzo bliskim współpracownikiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

W schyłkowym okresie PRL-u wraz z Jerzym Urbanem i gen. Władysławem Pożogą przygotował kilka poufnych raportów, w których przedstawiał krytycznie sytuację polityczną w kraju, proponując gruntowną reformę systemu socjalistycznego. Wtedy też uczestniczył w pierwszych tajnych rozmowach z przedstawicielami Kościoła i opozycji. Brał udział we wszystkich oficjalnych i nieoficjalnych spotkaniach w Magdalence. Jest uważany za jednego z głównych współtwórców porozumień Okrągłego Stołu. Po niepowodzeniu w wyborach do Sejmu kontaktowego został ambasadorem w ZSRR i w Rosji. Funkcję tę sprawował przez blisko 7 lat, a po powrocie do kraju pracował jako doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Obecnie jest głównym komentatorem wydarzeń w Rosji i krajach postsowieckich.

Cykl przygotowali Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 19:33
Bartosz Malinowski, Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż pokonali drogę z Jakucka do Kalkuty śladami Witolda Glińskiego, polskiego uciekiniera z sowieckich łagrów w 1942 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To była rzeczywiście "Mała Moskwa"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:00
Waldemar Krzystek (reżyser): Dokładnie dwadzieścia lat temu rozpoczęło się wycofywanie wojsk radzieckich, stacjonujących na terytorium naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaruzelski nie stanie przed sądem. Decyzja lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 19:19
Generał Wojciech Jaruzelski najprawdopodobniej nie zostanie osądzony w procesie grudnia 70. Badający go w środę biegli lekarze ocenili, że nie może odpowiadać przed sądem w sprawie autorów stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchał głosu Pana swego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 14:04
Prymas Józef Glemp jest nowym bohaterem cyklu "Świadkowie historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaruzelski: To ja wydarłem prawdę o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 16:09
Wojciech Jaruzelski w wywiadzie dla "Wprost" przypisuje sobie zasługi ujawnienia prawdy o Katyniu i zmiany ustroju w Polsce
rozwiń zwiń