X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RZS, choroba całego życia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 07:00
Reumatoidalne zapalenie stawów skraca życie. Ci chorzy znacznie częściej umierają na problemy kardiologiczne. To bardzo poważna okaleczająca choroba, i to choroba całego życia – opowiada prof. Piotr Głuszko.
Audio

Reumatoidalne zapalenie stawów zwane najczęściej reumatyzmem, ale też gośćcem przewlekle postępującym, jest chorobą, której przyczyn do końca nie znamy. Mówi się o uwarunkowaniu genetycznym, zakażeniu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym, ale chorobę może też wywołać długoletnia ciężka praca fizyczna czy otyłość olbrzymia. Zachorować może każdy: niemowlę i człowiek w podeszłym wieku. RZS-owi towarzyszą zmiany w stawach i ból. Choroba dotyka bardzo wiele osób: według wyliczeń w Polsce jest to ok. 140-160 tys. osób, co daje średniej wielkości miasto.

Niedawno naukowcy ze Szwecji znaleźli związek z paleniem papierosów i występowaniem reumatoidalnego zapalenia stawów. Istnieje również związek z zapaleniami przyzębia czy w ogóle z chorobami infekcyjnymi, ale niej jest to związek jasny. Wiadomo jedno: – Im wcześniej ta choroba zostanie rozpoznana i zostanie włączone leczenie, tym większe będą szanse na uzyskanie reemisji. Chorują ludzie w bardzo różnym wieku, również dzieci. Bardzo często nie są akceptowani w rodzinach, wymagają opieki i to bywa dramatem. Każdy miesiąc opóźnienia to jest dla tego pacjenta strata – tłumaczy prof. Piotr Głuszko.

Podstawowe objawy RZS to: bóle stawów, sztywność stawów zwłaszcza w godzinach rannych, złe samopoczucie ogólne, osłabienie. Są to bóle samoistne, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Kiedyś leczono je po prostu aspiryną w ogromnych dawkach. Na przestrzeni 80 lat leczenie zmieniło się radykalnie. – Mamy leki objawowe zmniejszające ból, modyfikujące przebieg choroby oraz leki biologiczne – białka sztucznie wyprodukowane, które potrafią blokować pewne ścieżki sygnałowe naszego układu odpornościowego, który działa błędnie w tej chorobie – wyjaśnia prof. Głuszko.

Dr Magdalena Białkowska przekojuje, że dieta może wspomagać leczenie farmakologiczne, ale nigdy go nie zastąpi. Pewne elementy diety są bardzo ważne dla pacjentów z RZS-em, np. kwasy omega 3. Wynika to z tego, że zjadamy więcej produktów bogatych w omega 6 niż w omega 3, czyli za mało: ryb morskich, orzechów, oleju rzepakowego czy lnianego. – W diecie śródziemnomorskiej stosunek kwasów jest 1:1, w diecie krajów rozwiniętych – 10:1, a nawet – 20:1. Kwasy omega 3 mają działanie przeciwzapalne. W diecie powinny znajdować się także witaminy B1, B6 i B12 oraz kwas foliowy – radzi ekspert.

O  leczeniu i diecie pacjentów z RZS-em Małgorzacie Kownackiej mówili dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia oraz prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy ogłosili ranking najlepszych diet

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:30
Za najlepszą uznano dietę DASH prowadzącą do obniżenia ciśnienia. Za nią usytuowała się dieta śródziemnomorska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie jedz tyle soli!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 21:40
Mniej soli - to zalecenia lekarzy po analizie raportu dotyczącego spożycia soli w Polsce.
rozwiń zwiń