Żywot słodki, ale groźny

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 11:46
Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań.
Audio

Blisko 300 milionów osób na świecie, w tym 2 miliony w Polsce, choruje obecnie na cukrzycę. Stały wzrost zachorowalności na cukrzycę ma związek m.in. ze współczesnym, niezdrowym trybem życia i jego efektami w postaci otyłości czy nadciśnienia. Wbrew obiegowej opinii cukrzyca wiąże się nie tylko z właściwą kontrolą poziomu cukru we krwi, ale również z koniecznością wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia.

14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – dzień, w którym organizacje i rządy państw podejmują inicjatywy związane z przeciwdziałaniem cukrzycy. Jednak wobec skali zagrożenia cukrzycą jeden dzień to stanowczo za mało, aby skutecznie z nią walczyć. Dlatego Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą jest inicjatorem pomysłu, żeby działaniom edukacyjnym dotyczącym cukrzycy poświecić cały miesiąc. Tym miesiącem ma być właśnie listopad.

W największych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i w Łodzi, powstaną punkty diabetologiczne, w których będzie można bezpłatnie w listopadzie zmierzyć poziom cukru we krwi, sprawdzić wagę ciała i określić wskaźnik BMI, a także skontrolować ciśnienie tętnicze. Koalicja uruchomi także na cały miesiąc specjalny telefon – diabetofon (22 545 37 26), pod którym dyżurować będą konsultantki − pielęgniarki diabetologiczne udzielające informacji osobom chorym i ich rodzinom na temat cukrzycy i prowadzonych bezpłatnych badań.  Powstała także specjalna strona kampanii www.nie-cukrzycy.pl, na której można będzie znaleźć wiele cennych wskazówek dotyczących cukrzycy, wykonać test ryzyka, a w przypadku osób z cukrzycą znaleźć porady dotyczące prewencji powikłań czy diety. Na stronie będzie także można znaleźć informacje na temat dyżurów diabetologicznych i bezpłatnych badań poziomu cukru.

O cukrzycy, jej przyczynach, diagnozowaniu i leczeniu mówi dr Alicja Milczarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii z CSK MSWiA.

Rozmawiała Małgorzata Kownacka

Czytaj także

Lancet: lawinowo rośnie ilość cukrzyków

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 10:00
Liczba ludzi chorych na cukrzycę wzrosła o ponad dwie trzecie w ciągu ostatnich 30 lat. Tak alarmujące wyniki podał brytyjski tygodnik medyczny Lancet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba może motywować do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 09:00
Kasia Gajewska (Tupaczewska) od dzieciństwa zmaga się z cukrzycą. Choroba nie przeszkadza jej w cieszeniu się najmniejszą chwilą życia. Często także podwójnie motywuje do działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzycowy skansen

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 14:15
Ministerstwo Zdrowia chce odebrać chorym na cukrzyce refundację pasków do samodzielnego mierzenia poziomu cukru. Diabetolodzy alarmują, że dramatycznie zwiększy to liczbę powikłań wśród pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w świecie leków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 07:00
Firmy farmaceutyczne są na progu wojny na śmierć i życie o przetrwanie i utrzymanie na rynku specyfików sprzed 20-30 lat.
rozwiń zwiń