X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zrób test na HIV. To nic nie kosztuje!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 12:22
Światowy dzień walki z AIDS - profilaktyka szansą na powstrzymanie epidemii.
Audio

Szacuje się, że chorych na AIDS jest ok. 0,8 proc. ludzi na świecie. Większość jeszcze o tym nie wie. Nie potrafimy zatrzymać rozwoju choroby, ale możemy spowolnić jej przebieg. Chorbę AIDS wywołuje wirus HIV. Drogą do zatrzymania wzrostu zachorowań nie są leki, lecz unikanie sytuacji, w których można zarazić się wirusem. Kluczową kwestią jest profilaktyka i uświadamianie, jakie są kanały przenoszenia HIV. Pomimo wielu kampani prafilaktycznych, w wielu regionach na świecie liczba zachorowań stale rośnie.

W Polsce choruje na AIDS ok. 15 tys osób. Przypuszcza się, że ok. 20 tys. nie wie o tym, że są nosicielami. Pacjenci w naszym kraju mogą liczyć na pełną opiekę medyczną i dostęp do wszystkich leków, które są na świecie. - Polscy pacjenci są w dobrej sytuacji. Leczenie jest w pełni pokrywane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Leczyć mogą się osoby, które posiadają aktualne ubezpieczenie i te, które są na etapie załatwiania formalności związanych z ubezpieczeniem - mówi dr Anna Marzec-Bogusławska.

Robert Łukasik z organizacji "Pozytywni w Tęczy" uważa, że ważna jest świadomość bycia zakażonym, szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych. Współczesna medycyna jest w stanie zapobiec przenoszeniu wirusa z chorej matki na dziecko. Wszystkie kobiety powinny wiedzieć, że mają prawo do zrobienia testu na HIV. - Jeżeli lekarz ginekolog nie zaproponował zrobienia testu na obecność wirusa, trzeba samemu poprosić o jego zrobienie - mówią goście radiowej Jedynki.

AIDS jest chorobą śmiertelną. Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznej metody wyleczenia, choć trwają intensywne prace nad wynalezieniem lekartstwa. Lekarze są w stanie walczyć ze skutkami choroby, lecz niestety nie z jej przyczyną. - Wirus HIV wnika do jądra komórkowego. Staje się integralną częścią komórki. Leki wyrzucić go stamtąd nie mogą. Możemy jedynie spowalniać namnażanie wirusa. Możemy opoźniać zakażanie innch, zdrowych komórek - mówi dr Andrzej Lipniacki.

Gośćmi Artura Wolsiego byli: dr Anna Marzec-Bogusławaska z Krajowego Centrum ds. Aids, dr Andrzej Lipniacki - wirusolog z Narodowy Instytut Leków, prof. Mariusz Jaskulski oraz dr Mirosław Gilski z Zakładu Krystolografi na Wydziale Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia "Mały Książę", Robert Łukasik z organizacji "Pozytywni w Tęczy".

(mg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiemy jak ochronić się przed HIV

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 10:42
Przypadkowe kontakty seksualne są najczęstrzą przyczyną zarażeń tym wirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: pokonajmy HIV raz na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 06:00
Sekretarz Generalny ONZ wezwał do ostatecznego pokonania epidemii HIV/AIDS do roku 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci zakażone HIV cierpią w samotności

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 15:35
- Rodzice nie chcą się mierzyć z chorobą dzieci tym bardziej, że często mają problem z własnym zakażeniem. O tym, że jest chore, zwykle dziecko dowiaduje się w niewłaściwy sposób - mówi Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia Mały Książę.
rozwiń zwiń