X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Malinowski - człowiek, który chciał suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 18:00
Spotkałem się z gen. Jaruzelskim i powiedziałem mu, że musimy stworzyć koalicję - opowiada dr Roman Malinowski, kolejny bohater cyklu "Świadkowie historii".
Audio
  • Roman Malinowski - człowiek, który chciał suwerenności

Roman Malinowski (rocznik 1935)doktor nauk ekonomicznych, działacz ruchu ludowego, prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu, wicepremier, bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego.

Urodził się w Białymstoku. Ojciec był kolejarzem, matka, jak to wówczas było w zwyczaju, nie pracowała.Rodzice wyszli ze wsi, ale wciąż mieliśmy krewnych w białostockich wsiach. Opiekowali się mną w czasie wojny i przechowywali ojca, którego szukało NKWDopowiada na antenie Jedynki Roman Malinowski. Jak mówi Andrzej Sowa, cykl "Świadkowie historii" to spotkanie z epoką, która dla wielu już jest odległa. 

W niedzielę 18 grudnia 2011 roku o godz. 12.50 radiowa Jedynka rozpocznie nadawania wspomnień polityka w ramach cyklu "Świadkowie historii".

Roman Malinowski to człowiek, który w sposób spektakularny przyczynił się do zmiany ustroju w Polsce. Najtrafniej ocenił postawę polityka członek PSL Władysław Bartoszewski, stwierdzając: "Roman Malinowski, na czele (...) nie w pełni autentycznego w sensie swobód wewnętrznych Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, znalazł uczciwą drogę, żeby poprzeć ruch solidarnościowy, poprzeć komitety obywatelskie i usuwerennić Polskę, ku zgrozie czerwonych".

Michaił Gorbaczow, w 1989 roku sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, pytał zdziwiony Mieczysława Rakowskiego: "Czto słuczyłos s Malinowskim?".

Rok 1989 był na pewno rokiem Romana Malinowskiego. Odegrał on historyczną rolę w demontażu systemu komunistycznego. Razem z przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego Jerzym Jóźwiakiem i szefem Solidarności Lechem Wałesą doprowadził do stworzenia koalicji w Sejmie kontraktowym. Fotografia prezentująca tych trzech polityków zapowiadała nowe czasy w Polsce.

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawany codziennie o godz. 12.50 w Programie Pierwszym Polskiego Radia. To spotkania z czasami PRL-u, który, co prawda, przeszedł już do historii, ale zarazem jest obecny w naszym życiu: żyją przecież jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani w tamtej epoce. W audycjach występują ważni uczestnicy wydarzeń: zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Dotychczas słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Olszewskiego, Kardynała Józefa Glempa, Stanisława Cioska oraz Józefy Hennelowej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PRL według Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 08:00
Kolejnym bohaterem cyklu "Świadkowie Historii" autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, emitowanego na antenie radiowej Jedynki jest Jan Olszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w drodze ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 19:31
4 czerwca 1989 r. wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń: Roman Malinowski, były marszałek Sejmu i poseł Wacław Martyniuk, uczestnik obrad przy Okrągłym Stole.
rozwiń zwiń