X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 16:30
Co dziesiąta kobieta w Polsce planuje ciążę. Pozostałe kobiety dowiadują się, że będą miały dziecko u ginekologa. A ciąża wymaga zmiany stylu życia, także przed poczęciem.
Audio
  • Zdrowa ciąża, zdrowy wcześniak zdrowe dziecko. Debata medyczna podczas XX finału WOŚP>

Rocznie rodzi się w Polsce około 400 tysięcy dzieci. Tylko 40 tysięcy tych dzieci było zaplanowanych. I choć ciąża to stan fizjologiczny, a nie choroba, jednak bardzo ważne jest by matką i jej nie narodzonym dzieckiem od pierwszych dni opiekowali się lekarze.

Goście doktora Mariusza Gujskiego, pani profesor Ewa Helwich krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii i prof. Stanisław Radowicki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii mówią w Debacie Medycznej, że najlepiej dla zdrowia dziecka jest ciąże zaplanować i odpowiednio przygotować do niej organizm.

Ciąża wymaga zmiany nawyków żywieniowych. O tym, że nie wolno pić alkoholu i palić papierosów wie pewnie każda matka. Ważne jest jednak także by odpowiednio się odżywiać, nie prowadzić zbyt intensywnego trybu życia, by w końcu przyjmować witaminy, minerały, które nie tylko wspomogą rozwój płodu, ale ochronią go przed chorobami. Zanim podejmiemy decyzję o poczęciu dziecko kobieta powinna przyjmować kwas foliowy. Chroni on układ nerwowy dziecka i pomaga w jego dobrym rozwoju. – mówią goście radiowej Jedynki.

Niezwykle ważne jest by przy planowaniu ciąży sprawdzić swój stan zdrowia. Choroby metaboliczne, układu moczowego czy układu krążenia są groźne nie tylko dla przyszłej matki, ale także dla jej dziecka. Zbyt często ciągle się zdarza, że ciężarne kobiety pierwszy raz widzą ginekologa, gdy przychodzą rodzić. Tłumaczą się, że urodziły już dwoje czy troje dzieci i nie było problemów to uznały, ze i tym razem nie będzie. NFZ płaci za 8 wizyt u ginekologa w trakcie ciąży. W przypadku, gdy konieczne są częstsze wizyty niż co miesiąc fundusz także je pokrywa.

W tym roku WOŚP zbiera na sprzęt do ratowania wcześniaków i pompy insulinowe dla ciężarnych chorych na cukrzycę. Jak ważny jest specjalistyczny, nowoczesny sprzęt dla ratowania noworodków mówili goście debaty medycznej. Te urządzenia są jak wyposażenie nowoczesnych samolotów. Bez nich jeszcze kilkanaście lat temu dzieci urodzone przedwcześnie nie miały szans. Dziś wiele z nich dorasta dowie ku, w którym same mogą wziąć udział w zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

AS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inkubator – miejsce do życia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 15:00
Inkubator jest miejscem, w którym noworodki przebywają bezpośrednio po urodzeniu – tłumaczy dr Adam Grabowski z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać WOŚP?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 16:30
Dla chcącego nic trudnego! Pomagać możesz na wiele sposobów. Wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, których z pewnością spotkasz, wychodząc z domu albo wysyłając SMS pod numer 75 565 (koszt wysłania SMS to 6,15 zł).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matki i dzieci dla WOŚP

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 17:30
Dzieci po kursach pierwszej pomocy i matki wcześniaków chorujące na cukrzycę dają świadectwo, jak bardzo potrzebna jest pomoc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
rozwiń zwiń