Czerwony książę

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 13:21
Arystokrata o poglądach lewicowych, szczególnie uwrażliwiony na problemy polskiej wsi - Juliusz Poniatowski.
Audio
Juliusz Poniatowski
Juliusz PoniatowskiFoto: Wikipedia

Są postaci w historii wybitne, ale nie wiemy o nich nic albo prawie nic. Taką osobą jest właśnie Juliusz Poniatowski - polski ekonomista, piłsudczyk związany z PSL  Wyzwolenie, działacz ludowy i niepodległościowy. – Swoją postawą chciał zaprzeczyć tezie, że ziemiaństwo polskie jest konserwatywne, reakcyjne, zamknięte na potrzeby społeczne – mówi historyk prof. Marian Marek Drozdowski.

Poniatowski uważał, że najważniejszym zadaniem w odradzającym się po wielu latach rozbiorów państwie jest odbudowa rolnictwa. Był zwolennikiem radykalnej reformy rolnej. Urodzony 17 stycznia 1886 roku w Wilnie, uczył się w Krakowie, studiował w Brukseli i Pradze. Wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, współtworzył PSL Wyzwolenie. Wybrany do Sejmu Ustawodawczego, przyjął tekę ministra rolnictwa w rządzie Wincentego Witosa. Miał przygotować aprowizację dla wojska. Niełatwo było o żywność w kraju wyniszczonym wojną, w którym armia liczyła ok. 1 mln żołnierzy i szykowała się do wojny z bolszewikami. Poniatowski dał sobie radę.

Całe życie poświęcił sprawom wsi. – Kładzie nacisk na kulturę, powołuje pod kierunkiem doc. Józefa Hałasińskiego Instytut Kultury Wsi i tworzy Radę Kultury Wsi, do pracy w której angażuje wielkie postaci naszej historii, m.in. Władysława Grabskiego – mówi biograf Poniatowskiego, prof. Marian Marek Drozdowski.

Po wybuchu wojny przez Rumunię udaje się na Bliski Wschód, potem wraz z II Korpusem dostaje się do Włoch. We Francji współpracuje z Jerzym Giedroyciem, w 1957 postanawia wrócić do kraju.

Audycję prowadziła Katarzyna Jankowska.

(bs)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Audiohistoria na wózku" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 09:00
Środa, 31 sierpnia, godzina 20.10, Program 1. Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby , które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Audiohistoria na wózku" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:00
Wtorek, 11 października, godzina 18.15, Program 3. Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby , które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiohistoria na wózku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:00
Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby, które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendy kawalerii Drugiej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 13:11
Przed wojną popularne było powiedzenie "Kto rozkoszy chce użyć, niech w ułany idzie służyć". Kim byli ułani i kawalerzyści? To hulacy i kobieciarze, czy patrioci i wzór do naśladowania? W Czwórce rozmawiamy o ułańskiej fantazji, odwadze i honorze.
rozwiń zwiń