X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerwony książę

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 13:21
Arystokrata o poglądach lewicowych, szczególnie uwrażliwiony na problemy polskiej wsi - Juliusz Poniatowski.
Audio
Juliusz Poniatowski
Juliusz PoniatowskiFoto: Wikipedia

Są postaci w historii wybitne, ale nie wiemy o nich nic albo prawie nic. Taką osobą jest właśnie Juliusz Poniatowski - polski ekonomista, piłsudczyk związany z PSL  Wyzwolenie, działacz ludowy i niepodległościowy. – Swoją postawą chciał zaprzeczyć tezie, że ziemiaństwo polskie jest konserwatywne, reakcyjne, zamknięte na potrzeby społeczne – mówi historyk prof. Marian Marek Drozdowski.

Poniatowski uważał, że najważniejszym zadaniem w odradzającym się po wielu latach rozbiorów państwie jest odbudowa rolnictwa. Był zwolennikiem radykalnej reformy rolnej. Urodzony 17 stycznia 1886 roku w Wilnie, uczył się w Krakowie, studiował w Brukseli i Pradze. Wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, współtworzył PSL Wyzwolenie. Wybrany do Sejmu Ustawodawczego, przyjął tekę ministra rolnictwa w rządzie Wincentego Witosa. Miał przygotować aprowizację dla wojska. Niełatwo było o żywność w kraju wyniszczonym wojną, w którym armia liczyła ok. 1 mln żołnierzy i szykowała się do wojny z bolszewikami. Poniatowski dał sobie radę.

Całe życie poświęcił sprawom wsi. – Kładzie nacisk na kulturę, powołuje pod kierunkiem doc. Józefa Hałasińskiego Instytut Kultury Wsi i tworzy Radę Kultury Wsi, do pracy w której angażuje wielkie postaci naszej historii, m.in. Władysława Grabskiego – mówi biograf Poniatowskiego, prof. Marian Marek Drozdowski.

Po wybuchu wojny przez Rumunię udaje się na Bliski Wschód, potem wraz z II Korpusem dostaje się do Włoch. We Francji współpracuje z Jerzym Giedroyciem, w 1957 postanawia wrócić do kraju.

Audycję prowadziła Katarzyna Jankowska.

(bs)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Audiohistoria na wózku" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 09:00
Środa, 31 sierpnia, godzina 20.10, Program 1. Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby , które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Audiohistoria na wózku" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:00
Wtorek, 11 października, godzina 18.15, Program 3. Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby , które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiohistoria na wózku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:00
Grupa młodych ludzi z Ośrodka Karta w ramach projektu "Polacy na Wschodzie" nagrywa na Ukrainie osoby, które pamiętają II Rzeczpospolitą. Wśród nagrywających jest Jarek - historyk na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendy kawalerii Drugiej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 13:11
Przed wojną popularne było powiedzenie "Kto rozkoszy chce użyć, niech w ułany idzie służyć". Kim byli ułani i kawalerzyści? To hulacy i kobieciarze, czy patrioci i wzór do naśladowania? W Czwórce rozmawiamy o ułańskiej fantazji, odwadze i honorze.
rozwiń zwiń