Wiemy jak pomóc młodym naukowcom

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 11:03
Rok temu w Krakowie, rozpoczęło działalność Narodowe Centrum Nauki, instytucja, która finansuje projekty z zakresu badań podstawowych.
Audio
Wiemy jak pomóc młodym naukowcom
Foto: Glow Images/East News

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.

Centrum powstało w ramach reformy nauki, której jednym z podstawowych założeń była decentralizacja systemu finansowania badań.

Prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Nauki i prof. Michał Karoński - przewodniczący Rady NCN opowiadali w radiowej Jedynce o tym, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, jakie środki przekazano polskim naukowcom i na jakie projektyczy. Goście "Wieczoru odkrywców" zastanawiali się też nad tym, czy młodzi naukowcy mają szanse na realizację swoich planów.

W audycji wzięła także udział laureatka programu Preludium, przeznaczonego dla  młodych badaczy, którzy nie posiadają jeszcze stopnia doktora - inżynier Agnieszka Kwiek z Politechniki Warszawskiej. Pracuje ona nad nową koncepcją sterowania samolotem.

Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

(pp)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA Kraków

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A może wskoczymy na latający dywan?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 15:14
Zwiedzający przyznają, ciężko zaproponować przedstawicielom Centrum Nauki Kopernik jakiś nowy eksponat. Tam jest wszystko!
rozwiń zwiń