X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

3D działa na psychikę!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 15:51
Grafika trójwymiarowa jest coraz częściej obecna w filmie i reklamie, w grach komputerowych. Czy rzeczywistość wirtualna działa negatywnie na naszą osobowość? A może... wręcz przeciwnie.
Audio
3D działa na psychikę
Foto: fot. Dave Pape/Wikimedia Commons/CC

W Stanach Zjednoczonych graczami gier komputerowych 3D wcale nie są dzieci czy młodzież, a ludzie po 40. A rynek takich gier jest o wiele większy niż rynek filmowy.  

- Świat 3D jest rzeczywistością zagęszczoną, rzeczywistością w pigułce. W tym świecie możemy pokazywać rzeczy szybciej i intensywniej niż w otaczającej nasz rzeczywistości - wyjaśnia dr Maksymilian Bielecki, psycholog poznawczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Podkreśla w radiowej Jedynce, że to rozwija naszą uwagę, nasze postrzeganie wzrokowe.  

Ale świat gier działa też w drugą stronę. Są badania, które pokazują, że ktoś, kto parę godzin dziennie spędza przed komputerem z wirtualnym karabinem w rekach i strzela do "wroga", dużo częściej ma później myśli agresywne. Słabiej natomiast reaguje na brutalne obrazy z tej "zwykłej" rzeczywistości. To może mieć negatywne konsekwencje. Choć - jak dodaje dr Bielecki - są też gry, w których pomagamy komuś i to też się ma wpływ na późniejsze zachowania.

Gry komputerowe mogą być pożyteczne. - Uczymy się zachowań w grupie, wiemy, jakie są nasze zdolności w danej sytuacji, i możemy kreować różne zachowania, które potem jesteśmy w stanie przenieść do świata rzeczywistego - zwraca uwagę Agata Pasikowska również ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Innymi słowy, gry mogą być formą terapii grupowej, mogą też wpływać na samoocenę. Badania wykazały, że u osób z niską samooceną po pewnym czasie grania następował wzrost samooceny.  

W audycji "Psycholog w wieczorze" mówi się również o grach, w których możemy obalać dyktatury, które pomagają neurochirurgom zachować sprawność ręki czy też o tych wspomagających proces uczenia. Można dowiedzieć się także, dlaczego reklama 3D cieszy się takim powodzeniem i jak działa na nasza psychikę.

Rozmawiał Artur Wolski

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niebezpieczne gry komputerowe

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 10:07
Badania potwierdzają negatywny wpływ agresywnych gier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologowie: gry niebezpieczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 14:40
Uzależnienie od gier komputerowych może poważnie zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci - podkreślają naukowcy. W szczególności brutalne gry mogą negatywnie wpływać na postrzeganie świata przez najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3D na usługach psychologów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:44
Obraz trójwymiarowy staje się coraz bardziej obecny w świecie filmowo-telewizyjnym. Czy niedługo będzie także pomocny przy terapii psychologicznej? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy razem z gościem "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa i niezdrowa pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 17:00
- Dobra pewność siebie to również akceptacja swoich słabych stron i umiejętność życzliwego przyjęcia porażek - mówił w Trójce psycholog Olaf Żylicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze żyć z chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:00
- Prawie w każdym przypadku choroby przewlekłej, ciężkiej, nieuleczalnej człowiek ma poczucie niepanowania nad sytuacją. Wszystko to, co przeżywał dotychczas, co układał, planował to wszystko się rozpada – tłumaczy dr Wiesław Skrzyński, psycholog kliniczny.
rozwiń zwiń