Testerów ci u nas dostatek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:00
Polska jest największym rynkiem do prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmujemy pod tym względem 10. miejsce w świecie. Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na rolę testerów leków - wyjaśniali goście Jedynki.
Audio
Testerów ci u nas dostatek
Foto: Glow Images/East News

Wprowadzenie na rynek nowego leku wymaga blisko miliarda dolarów i kilku lub kilkunastu lat badań.  Tylko pięć na pięć tysięcy substancji leczniczych, nad którymi rozpoczyna się prace, pomyślnie przechodzi fazę badań. I tylko jedna z tych pięciu staje się lekiem. W całym procesie poprzedzającym wypuszczenie leku na rynek wykonuje się wiele badań klinicznych z udziałem zdrowych ochotników lub  osób chorych.

Polska jest największym rynkiem do prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że wartość tego rynku w naszym kraju wynosi ok. 860 mln zł i że blisko 40 tys. Polaków uczestniczy w takich badaniach. Na czym one polegają? Dlaczego Polacy chętniej niż inne narody  decydują się na udział w projektach testowania nowych leków, choć nie mają z tego tytułu ulg podatkowych, jakie przynależą testerom w niektórych krajach? Jakie mają z tego korzyści? Czy udział w badaniach klinicznych jest bezpieczny?

Na te pytania odpowiadali goście audycji "Wieczór naukowy": dr Paweł Grzesiowski - Fundacja "Instytut Profilaktyki Zakażeń", dr Wojciech Łuszczyna - Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i Wojciech Masełbas - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badan Klinicznych w Polsce. Szczegóły w nagraniu audycji.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 12:00
Każdy z nas w ciągu całego życia spożywa co najmniej 25 ton pokarmów. Niektórzy nawet dwa razy więcej. To, jak jemy i co ma znaczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z chemioterapią, bo brakuje leków

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 13:59
Od piątku wpłynęło pięć sygnałów od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, gdy swędzi skóra

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:53
Swędzenia nie można lekceważyć. Czasem to alergia, ale równie dobrze może być objawem nowotworu, choroby wątroby, nerek, czy zatrucia lekami.
rozwiń zwiń